Perekonnaõigus
Küsimus: Kas mees oleks pidanud küsima minu nõusolekut, kui uue naise meie korterisse elama võttis?27.03.2013
Mees pöördus advokaadi poole, et saada minult lahutust. Oleme lahus elanud 12 aastat. Mehel on uus elukaaslane ja laps, kellega nad koos on elanud juba üle 5 aasta, meie abielu vältel soetatud korteris. Kas minu abikaasa oleks minult pidanud eelnevalt nõusoleku võtma, et sinna korterisse kedagi elama lubada? Kas mul on õigust nõuda kompensatsiooni nende aastate eest, mil ma ei ole saanud ühisvara kasutada? Lisaks soovin veel poolt korteri maksumusest. Abikaasa ei soovi minuga rahalistel teemadel rääkida, küll aga tahab lahutust. Kas ma peaksin endale samuti advokaadi palkama?
Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Kui kirjeldatud korteri näol on tegemist Teie ja abikaasa ühisvaraga, on Teil õigus taotleda korteri kui ühisvara jagamist. Eelkõige tuleks üritada abikaasaga ühisvara jagamise osas kokkuleppele saada ja notari juures ühisvara jagamise leping sõlmida, kuid kui see ei õnnestu, peaks ühisvara jagamist taotlema kohtus. Kohtusse saate ühisvara jagamiseks pöörduda kas peale abielu lahutamist või samaaegselt abielu lahutamise hagiga.
Otseselt ei olnud abikaasal kohustust Teid teavitada, et tema uus kaaslane kolib Teie ja Teie abikaasa ühisvara hulka kuuluvasse korterisse, pigem on tegemist moraaliküsimusega. Seda eelkõige põhjusel, et pool korterist kuulub abikaasale ja tal on õigus otsustada, kes nö tema osas viibib.
Samuti ei ole minu hinnangul võimalik nõuda hüvitist selle aja eest, mil Te ühisvarasse kuuluvat korterit ei kasutanud, sest seadus annab abieluliste suhete lõppemisel õiguse taotleda abielu lahutamist ja ühisvara jagamist. Kui abielu lahutatakse ja ühisvara jagatakse nö õigeaegselt, saab vältida kõikvõimalikke ühisvara puudutavaid komplikatsiooni tulevikus.
Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
- Prindi küsimus Saada sõbrale Tagasiside
- Õigus > Perekonnaõigus