Perekonnaõigus


Küsimus: Kui laps on 7-10 päeva kuus isa juures, kas mul on siis üldse õigus läbi kohtu elatisraha nõuda?02.04.2013

Kas mul on üldse õigust kohtu kaudu elatist nõuda, kui laps viibib olulise aja (u 7-10 päeva kuus) oma isa juures?

Meil on ühine hooldusõigus ning lapse alalist elukohta pole kindlaks määratud ning ega me omavahel selles kokkuleppele ka ei jõuaks. Mida arvestab kohus lapse alalise elukoha määramisel, kui siiani on laps viibinud peaaegu võrdselt mõlema vanemaga? Kas on võimalus, et laps määratakse hoopis isa juurde, kui lapse isa soovi avaldab?

Enamus kulutusi (riided, koolitarbed jms) on küll minu kanda, kuid üht-teist ostab lapsele ka isa. Seoses sellega ei ole maksnud ega kavatse lapse isa ka edaspidi mulle midagi maksta.

Kui kohtu kaudu ikkagi elatist nõuda, siis mis summas? Kas pean arvestama ka lapse isa kulutustega, kui laps viibib temaga?

Tänan!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Reeglina mõistab kohus vähemalt miinimumsuuruses elatise välja ka siis, kui laps veedab teatud osa ajast lahus elava vanemaga. Selleks, et lahus elavalt vanemalt elatist välja ei mõistetaks, peaks lahus elav vanem tegema märkimisväärseid kulutusi lapse ülalpidamiseks ja suutma seda kohtule ka tõendada.

Täpsustan, et hetkel kehtiva perekonnaseaduse kohaselt lapse elukohta kohus enam kindlaks ei määra, vaid ühele vanematest antakse üle lapse elukoha otsustusõigus. Otsustusõiguse andmisel lähtutakse paljudest asjaoludest, nagu näiteks sellest, milline on eelnevalt olnud lapse elukorraldus (kumma vanema juures on laps kuni kohtumenetluseni elanud) ja millised on tema suhted mõlema vanemaga. Seega, kui kohus leiab, et isa juures on lapse huvid paremini kaitstud, võib kohus lapse elukoha otsustusõiguse ka isale anda (seda muidugi eeldusel, et lapse isa vastava nõude üldse esitab).

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand