Perekonnaõigus


Küsimus: Kuidas käib jagatud hooldusõiguse vabatahtliku üleandmise vormistamine reaalselt?03.04.2013

Lapse isaga oleme lahus juba üle 5 aasta. Lapse elus isa ei osale, lapsega ei suhtle - tal on uus pere ja ka teine laps. Elatist maksab meie lapsele vabatahtlikult, nõudnud ma midagi ei ole ja ka ei kavatse. Pakkus nüüd välja variandi, et ta võiks ühise hooldusõiguse täielikult mulle üle anda. Tema nagunii lapse elus ei osale ja ei kavatse milleski kaasa rääkima hakata, et ta oleks nõus vabatahtlikult nõus lõpetama jagatud hooldusõiguse ja tuleks ning teeks, mis selleks vajalik.
Siit ka minu küsimus. Mida me nüüd siis peaksime tegema? Kuhu peaksime pöörduma? Olen lugenud, et jagatud hooldusõigust saab lõpetada hagita menetlusega. Mismoodi see protseduur konkreetselt välja näeb? Kas siis sekkub ka lastekaitse? Või kui isa seda ise soovib ja senine elukorraldus mõlemale poolele sobib, siis pole need protseduurid vajalikud? Kust alustada?

Palun ärge kopeerige mulle seadusest lõike, olen põhjalikult seadusega tutvunud. Mind huvitab ainult praktiline pool :)

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kuni selle aasta 1. juulini (st kuni 1.07.2013) on võimalik kokkuleppel ühist hooldusõigust lõpetada kohtuväliselt, st vastavat kohtumenetlust algatada ei ole vaja. Ühise hooldusõiguse lõpetamiseks tuleb pöörduda perekonnaseisuasutusse, kus peate lapse isaga esitama ühise avalduse (mõlema vanema kohalolek on vajalik).

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand