Perekonnaõigus


Küsimus: Mida teha olukorras kui eksabikaasa on automaatselt määratud minu kooperatiivkorteri kaasomanikuks?05.04.2013

Ostsin kooperatiivkorteri aastal 1998 ja abiellusin 2004 a. mehega, kes istus sel hetkel ja kogu abielu aja vanglas ning kellest mind lahutas kohus 2010 a. Kuigi tema ei ole selle korteri ostmise ega kasutamisega kunagi seotud olnud ega isegi ei tea selle olemasolust siiani midagi, sest ise elasin teisel aadressil, on ta määratud automaatselt kaasomanikuks seoses omandiseaduse muutumisega 2006 a. Sellest kõigest sain isegi alles teada kui tahtsin selle korteriga tehingut teha ja tuli välja, et see on ühisvara, mille omanikuks sain selle seaduse tõttu 2006 a. mitte 1998 a. kui ma järelikult ostsin ainult mingi liikmestaatuse kooperatiivmajas. Öelge palun, kas on mingi võimalus sellisest ebaõiglasest olukorrast vabaneda ja saada ainuomanikuks?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Tegemist on õiguslikult kohati segase olukorraga, mida on korduvalt analüüsinud ka Riigikohus. Riigikohus on leidnud, et nn kooperatiivkorterite kinnistusraamatusse kandmine on vaid tehniline toiming ja omandi kuuluvuse määrab ikkagi see, kuidas liikmelisus elamukooperatiivis omandati.

Eeldan, et korteriomandi kinnistamine toimus abielu ajal. Riigikohus on leidnud, et korteriomandi kinnistamise läbi ei muutu ühe abikaasa lahusvaraks olev korter abikaasade ühisvaraks, vaid jääb selle abikaasa lahusvaraks, kellele korter enne kinnistamist kuulus. Samuti on Riigikohus asunud seisukohale, et elamuühistu ja –kooperatiivi osamaksu ja liikmelisuse alusel korteriomandi kinnistamine abielu ajal ei muuda korterit abikaasade ühisvaraks, kui osamaks kuulus ühe abikaasa lahusvara hulka.

Eeltoodu alusel asuksin pigem seisukohale, et tegemist on Teie lahusvaraga, mitte Teie ja endise abikaasa ühisvaraga. Kui notari juures olukorra selgitamine soovitud tulemust ei anna, tuleb tuvastushagiga pöörduda kohtu poole.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand