Perekonnaõigus


Küsimus: Kui korter on ostetud naise eelmise korteri müügiraha eest, kas siis on mehel ikka õigus poolele korterile?09.04.2013

Mees ja naine abielluvad, vararežiimiks on ühisvara. Viis aastat ja kaks last hiljem on abielu karil, küll veel lahutamata. Abielu kestel on osapooled soetanud korteri. Raha ostuks on tulnud naise lahusvaraks oleva korteri müügist. Tehingute (naise korteri müük ja ühise korteri ost) vahe on kaks nädalat ning summad on loomulikult liikunud läbi pangakonto. Abielu jooksul on abikaasad teeninud võrdselt, naine pisut rohkem. Korteris elavad lisaks abielust sündinud lastele naise lapsed eelmisest kooselust, kokku neli last. Elatist mees ei maksa. Suhted osapoolte vahel on äärmiselt halvad ning mõistlike kokkulepete sõlmimine vähetõenäoline.
Milline on Teie hinnangul tõenäosus, et mehel õnnestub varajagamise käigus saada enesele taotletav pool korterit?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Võib eeldada, et abikaasad omandasid kõnealuse korteri eelmise perekonnaseaduse kehtivuse ajal, st enne 1. juulit 2010. Sellisel juhul tuleb ka konkreetsete esemete ühis- või lahusvarana määratlemisel lähtuda enne 1. juulit 2010 kehtinud perekonnaseadusest.

Varasema perekonnaseaduse § 14 lõike 1 kohaselt oleks kõnealune korter küll ühisvara, mida reeglina jagatakse abikaasade vahel võrdsetes osades, kuid samas annab sama seaduse § 19 lõike 2 punkt 3 kohtule aluse kõrvale kalduda abikaasade osade võrdsusest, kui ühisvara on omandatud ühe abikaasa lahusvara arvel.

Seega tuleks arvestada sellega, et korter on abikaasade ühisvara, kuid võimalik on kalduda kõrvale abikaasade osade võrdsusest korteri ühisvarana jagamisel. Ilmselt oleks see ka põhjendatud, sest korter on tõepoolest omandatud ühe abikaasa lahusvara arvel ja hetkel kehtiva perekonnaseaduse alusel oleks ilmselt tegemist selle abikaasa lahusvaraga, kelle lahusvaraks oleva kinnisvara müügist korter soetati.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand