Perekonnaõigus


Küsimus: Kui suur on tõenäosus saada isal õigused lapse elukoha ja ainuhoolduse üle?11.04.2013

Tere!

Ei ole poole aasta jooksul oma poega peaaegu näinudki (1,8 aastane). Eksnaine viis lapse oma vanavanemate juurde neljaks kuuks. Tõin lapse ära, tekkis eksnaisega lapse nägemise pärast tüli ning ta viis lapse mõne päeva möödudes tagasi oma vanemate juurde. Vanavanemate juures olles on laps korduvalt ka haige olnud, minuga koos mitte kunagi. Esimesel korral leidis eksnaine igasuguseid põhjuseid, miks laps peab vanavanemate juures olema, teisel korral ta isegi ei öelnud mulle, et lapse sinna viib. Salatses, lihtsalt ei olnud nõus mulle last ei näitama jne. Ei ole mulle kordagi pakkunud, et kas ma võtaks lapse enda juurde. Teeksin seda ilma mõtlemata! Eksnaine teeb ka kokkumängu oma vanematega. Mõlemad pooled valetavad, räägivad eri juttu kogu aeg.
Maksan vabatahtlikult elatist. Tahan oma lapsega koos olla ning olen võimeline teda ise kasvatama.
Kui suur on tõenäosus, et saaksin kohtus elukoha otsustusõiguse või isegi ainuhooldusõiguse?

Tänud ette!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Esmalt märgin ära, et Teil on lapse isana õigus igal ajal laps vanavanemate juurest enda juurde võtta, sest vanavanemad on lapse suhtes siiski kolmandad isikud ja neil lapse suhtes mingeid õigusi (ega kohustusi) ei ole.

Kui laps elab juba mõnda aega oma vanavanematega, on minu hinnangul igati põhjendatud taotleda kohtult lapse elukoha otsustusõigust. Reeglina on alati põhjendatud, et laps kasvaks oma vanematega või vanemate lahkumineku korral ühe vanemaga, mitte kolmandate isikutega, nagu lapse vanavaemad või muud sugulased.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirad