Perekonnaõigus

Küsimus: Lapse riigist väljaviimise keeld03.05.2011

Tere!
Kas üks vanematest saab taotled lapse riigist väljaviimise keelu? Lapse isa pole oma poega kunagi kasvatanud. Olen abielus, uue mehega on 2 last ja elan välismaal, mitte euroriikides. Alati, kui Eestisse tulen, on mul hirm, et laspe isa võib midagi teha, ta on kättemaksuhimuline mees. Ta ei maksa lapsele elatist sentigi. Me ei ole käinud kohtus ega määratlenud kummal on lapsele rohkem õigust, lihtsalt mina olen alati last kasvatanud ja ta on teda aegajalt näinud, kui Eestis käin. Kui ta peaks taotlema lapse riigist väljaviimise keelu, kas siis, kui tulen Eestisse, võetakse lapsel pass ära? Ja kui see peaks juhtuma, kui kiiresti saaks selle tõkke uuesti maha, et minna koos abikaasaga ja teiste lastega tagasi koju.
Ette tänades vastuse eest

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Tere,
Teoreetiliselt küll, kuna kirjeldatu järgi on teil laste suhtes ühine hooldusõigus.
Vanematel on laste suhtes ühine hooldusõigus, ka siis, kui vanemad küll ei ole abielus aga isa on laste sünnitunnistusele kantud isana.
Perekonnaseadus § 137 annab võimaluse lõpetada ühine hooldusõigus, seda juhul, kui ühist hooldusõigust omavad vanemad elavad lahus või ei soovi muul põhjusel hooldusõigust ühiselt teostada. Selleks, et hooldusõigus teile üle antaks, peate pöörduma kohtusse.
Alternatiivne lahendus oleks võtta isalt notariaalselt tõestatud nõusolek lapsega riigist lahkumise kohta.
Lapse riigist väljaviimise keeldu saab esialgse õiguskaitse raames taotleda kohtu kaudu. Kui kohus rahuldab isa esialgse õiguskaitse taotluse, on keeruline prognoosida, kui kiiresti saab selle tõkke maha. Kõik oleneb konkreetsest olukorrast ja õiguskaitse põhjendatusest.