Perekonnaõigus


Küsimus: Kui vahetasin minu lahusvaraks olnud maatüki abielu ajal teise vastu, kas siis see on nüüd ühisvara?14.04.2013

1997.a pärisime oma isalt nõudeõiguse õigusvastaselt võõrandatud maa osas. Menetlus oli pikk ja kinnistusraamatusse tehti kanne alles 2002. Meid on kaks õde ja kummalegi kuulus 1/2 kinnistust. 2000.a ma abiellusin. 2004.a tegime õega nö maadevahetuse, mille käigus sain mina nimetatud maatüki ainuomanikuks, andes talle vastu kompensatsiooniks teise maatüki, mis oli minu lahusvara. Seega sain kogu kinnistu ainuomanikuks koos sellel asuva majaga. Nüüd soovin abielu lahutada ja mu mees nõuab "oma osa" maatükist. Minu küsimused: 1. kuna pärisin nõudeõiguse, siis kas ikka on tegemist pärandvaraga (ja lahusvaraga) esimese 1/2 maatüki osas? Kinnistamine toimus ju abielu ajal?; 2. Kas vahetus, mis ma õega tegin, muudab asjaolusid, st kas vahetatava osa ulatuses ( st teise 1/2 ulatuses) tekkis meil mehega ühisvara ja kas tal on õigus nõuda sellest vahetatud poolest maatükist poolt endale?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui pärisite nõudeõiguse, on minu hinnangul ka nõudeõiguse alusel omandatud maatüki näol tegemist pärandvaraga. Seejuures ei ole oluline, et kinnistusraamatusse tehti kanne alles abielu ajal.

Antud juhul tuleb kohaldada eelmist perekonnaseadust, sest kinnistu omandamine toimus enne 1. juulit 2010. Eelmise perekonnaseaduse § 14 lõike 1 kohaselt on abielu kestel abikaasade omandatud vara abikaasade ühisvara, kuid sama seadus § 15 lõike 1 kohaselt on abikaasa lahusvaraks muuhulgas vara, mis on tema poolt abielu kestel omandatud kinke või pärimise teel.

Kahjuks ei ole Te kirjeldanud, millises vormis õega maatükke vahetasite, st kas juriidiliselt toimus kinke- või müügitehing. Kui tegemist oli kinkelepinguga, on tegemist Teie lahusvaraga, st kogu kinnistu on Teie lahusvara. Kui õde müüs Teile enda maatüki Teile kuuluva maatüki eest, on nö vahetusena saadud maatüki näol tegemist ühisvaraga ning pool kinnistust on Teie lahusvara (päritud nõudeõiguse alusel omandatud) ja pool Teie ja abikaasa ühisvara.

Küll aga annab eelmine perekonnaseadus õiguse kalduda kõrvale abikaasade võrdsusest ühisvara jagamisel, kui ühisvara on omandatud ühe abikaasa lahusvara arvel.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand