Perekonnaõigus


Küsimus: Kas omavalitsus saab mind sundida hooldama inimest, kes pole mind kasvatanud?04.05.2013

Kasvasin 1976.a-st kasuperes, , sest praegukuna ema oli alkohoolik ja isast lahus. Kuni eelmise aastani täitsin oma kohust kasuvanemate ees, kes nüüdseks on surnud (emal ajuinsult ja isal Parkinson). Bioloogiline ema, kellel kokku 7 last - mina kõige noorem, elas samas vallas hooldekodus, mille lepingu sõlmis tema vanem tütar. Kui jaanuaris 2013 oli tema eest võlg üle 2000 euro, siis helistati mulle ja öeldi, et rohkem teda seal ei hoita ja tütar oli lubanud talle koha otsida. Oma heast südamest ütlesin, et võtan ta siis niikaua enda juurde ja sellest sai alguse meie pere õudusunenägu. Hakkasime helistama teistele lastele ja kõik ütlesid, et neid ei huvita ja tehke mis tahate (pistke või kuuse alla!). Hooldekodu enam tagasi ei võtnud, kuna oli lepingu lõpetanud, millest vanem tütar ei teadnud midagi. Käisin uuesti hooldekodus ja sealt öeldi, et neil lõpeb leping suusõnaliselt ja õde on teavitatud. Abisaamiseks pöördusime valla sotsiaaltöötajate poole, kes aga kuu aega muud ei rääkinud, kui et mina olen kohustatud ja peangi hooldama, kuna rahvastikuregistri järgi olen tema laps. Hakkasin otsima oma lapsendamise pabereid (maavalitsuse arhiivist, per. büroost), aga jäljetult on need kadunud. Minu kasuema sai minu pealt pensionilisa, aga nüüd räägivad, et mind pole seal toimikus. Nüüd kirjutasin valda avalduse hooldusabi paludes ja vald lubas siis kohtusse anda kõiki lapsi. Kas ja kuidas on mul võimalus tõestada, et ma pole kohustatud teda hooldama? Kust võiksin otsida veel oma lapsendamise pabereid? Meie pere on suures pinges selle kõige pärast ja kardan oma kasuvenna pärast, kel on 4-nda astme kõrivähk. See on suur koormus ju meile, sest kuni kohtulahendini pean ju mina oma lastega (noorim 14.a) hooldama raske puudega (pime) inimest. Loodan Teie abistavale vastusele, kuidas edasi käituda!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui Teid tuvastati abivajava isiku lapsena, siis ilmselt Teid lapsendatud ei ole, sest lapsendamisega oleks Teie bioloogiline ema kaotanud Teie suhtes kõik õigused ja kohustused, sh õiguse saada Teilt abivajaduse korral ülalpidamist.

Kui Teie emal on lisaks Teile veel mitu last, vastutate tema ülalpidamise eest õdede-vendadega ühiselt, kusjuures iga õe-venna ülalpidamiskohustuse suurus määratakse kindlaks võrdeliselt tema sissetuleku ja varalise seisundiga, arvestades ka konkreetse ülalpidamiskohuslase ning ülalpidamist saama õigustatud isiku vahelisi suhteid.

Kui ema Teid kunagi kasvatanud ei ole, siis iseenesest oleks põhjendatud Teie ülalpidamiskohustust tema ees piirata või üldse selle täitmisest vabastada. Eelkõige on selleks põhjust nt siis, kui ülalpidamiseks õigustatud isik on rikkunud oma ülalpidamiskohustust ülalpidamiskohustuslase vastu, mis ilmselt oleks ka antud juhul asjakohane. Seejuures näeb perekonnaseadus ette, et kui abivajava isiku nõuet PkS § 103 alusel piiratakse, ei või ta esitada ülalpidamisnõuet teiste ülalpidamiskohustulaste vastu – teisteks ülalpidamiskohustuslasteks on antud juhul Teie õed-vennad.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand