Perekonnaõigus
Küsimus: Mida peaksin tegema, kui meil on ühine hooldusõigus, kuid emal on plaanis kolida lapsega teise eesti otsa?25.06.2013
Hetkel toimib ühine hooldusõigus väga hästi, elan lapsest ja tema emast vaid mõnesaja meetri kaugusel. Laps on tihti minu juures ja ei ole harv juhus nt kui lapse ema helistab ootamatult ja küsib, kas saan äkki lapse lasteaiast tuua või trenni viia. Nüüd aga selgus, et neil on plaanis kolida kaugele ära, praktiliselt teise Eestimaa otsa. Kuidas peaksin isana käituma, kui soovin, et laps jääks oma endisesse keskkonda, kus on tema isa, sõbrad, trenni- ja lasteaiakaaslased, (pool)vend jne. Kas saan olla kindel selles, et ilma minu nõusolekuta ei tohi lapse elukohta vahetada? Kui lihtsalt väljastatakse lapse emale vajalik luba kolimiseks kohtu poolt. Kui head on minu võimalused saada lapse hooldusõigus endale arvestades asjaolusid, et lapse jaoks säilib endine keskkond, laps saab endale suurema ja ilusama kodu, saab elada koos oma vennaga jne. Kuivõrd võetakse kohtus arvesse 6-aastase enda arvamust kelle juures ta elada tahab?
Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Lapse viibimiskoha otsustusõiguse andmise otsustamisel lähtuvad kohtud eelkõige lapse huvidest. Lapse huvide seisukohast lähtuvalt on reeglina põhjendatud säilitada lapse väljakujunenud elukorraldus. Otsuse tegemisel vaatab kohus eelöeldu valguses peaasjalikult seda, kumma vanema juures on laps seni elanud – kui last kasvatav vanem on siiani edukalt hakkama saanud, puudub reeglina vajadus lapse elukoha muutmiseks. Seega on väga keeruline öelda, kas kohus peab antud olukorras olulisemaks seda, et laps jääks kasvama samasse piirkonda või sama vanema juurde, kes tema eest siiani peamiselt hoolitsenud on.
Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
- Prindi küsimus Saada sõbrale Tagasiside
- Õigus > Perekonnaõigus