Perekonnaõigus


Küsimus: Kuidas käib ainuhooldusõiguse nõudmine?28.06.2013

Tere.
Lapse sündides olin kuu aega üksikema, ilmus välja lapse isa, kes soovis oma nime ka sünnitunnistusele, peale lubadusi olin nõus. Mees aga elas Soomes ja teise perega. Lapsele kandis vahelduva eduga raha 60 eurot kuus, naise arvelt. Last nägi ta 2 kuuselt, 9 kuuselt. Ei helistanud, ei kirjutanud, ei pidanud ühtegi sünnipäeva meeles jne, kuigi lubasin tal lapsega kohtuda kui tal huvi on. Tal polnud. Kasvatasin last üksi. Nüüd aasta tagasi otsis ta meid üles, palus andeks, tahtis viga parandada, mina heas usus, et laps saab isaga olla, andestasin, kolisime lapsega Soome. Pool aastat hiljem oli asi nii hull, et kolisime lapsega ära. Pole keelanud tal lapsega kohtuda, kuid minu juuresolekul. Nüüd on olukord selline, tahan saada ainuhooldust, kuna ei soovi lapsele pettumusi. Ta tuleb siis, kui talle sobib ja tal aega, kuigi 10 km vahet. Kui laps kutsub, ta ei tule.
Küsimus: Kui suur võimalus on mul võita see kohtuasi? Kas peaksin seda tegema Eesti või Soome kohtus? Mis peaksid olema tõendusmaterjalid (enda sõpradelt tuttavatelt saaksin kinnituse, samuti lasteaiast, et kasvatajad pole teda kordagi näinud, tööandjalt, samuti vallavalitsuselt käisin küsimas abi, veel saaksin tuua tema töögraafiku kogu selle aja kohta, eksnaise kinnituse). Mida peaksin tegema? Aitäh

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui ma õigesti aru saan, on Teie sooviks lapse ja isa suhtluse piiramine, sest isa ja lapse kaootilised ning vähesed kohtumised frustreerivad last. Pean paraku märkima, et ühise hooldusõiguse lõpetamine ja hooldusõiguse täielikult Teile üleandmine ei annaks nö soovitud tulemust – ka hooldusõiguseta vanemal on õigus oma lapsega suhelda.

Kui kohus rahuldaks Teie nõude ja annaks Teile täielikult üle lapse hooldusõiguse, saaksite ainuisikuliselt otsustada kõiki lapsega seotud asju, sh lapse viibimiskoha, kooli- ja terviseküsimusi, kuid nagu eelnevalt märkisin, säiliks lapse isal õigus lapsega suhelda. Pean seejuures rõhutama, et kohtud väga ei poolda ühise hooldusõiguse lõpetamist ja hooldusõiguse ühele vanemale täielikku üleandmist ning seda ka siis, kui vanemad elavad lahus.

Kui siiski leiate, et ühise hooldusõiguse lõpetamine vastab lapse huvidele, tuleks kohtule esitada vastav avaldus. Avalduses peab sisalduma selge põhjendus, miks tuleks lapse ühine hooldusõigus lõpetada. Hooldusõiguse asi allub selle riigi kohtule, kus on lapse alaline elukoht – kui elate Soomes, tuleks pöörduda Soome kohtu poole, kui aga elate Eestis, on asja pädev arutama Eesti kohus.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand