Perekonnaõigus


Küsimus: Kas peaks tegema notariaalse avalduse, et saada lapse elatisraha igakuiselt miinimumi ulatuses?19.07.2013

Nimelt asi selline, et hakkame oma abielu lahutama ja meil on üks ühine laps, kes saab oktoobris 3-aastaseks. Tundes oma meest, kes pole meie abielu jooksul mulle sentiga raha andnud, siis oma kindluse mõttes mõtlesin teha notariaalse avalduse elatisraha nõudeks. Me küll oleme rääkinud ja leppisime kokku, et ta maksab 160 eurot kuus lapsele. Aga mul ikka väike hirm, et äkki ütleb üks kuu, et näe mul pole ja kõik. Kuna mu esimese lapse isa on juba siuke mees, kes jätab ka vahel maksmata kuna väidetavalt tal pole, siis ei sooviks küll, et teisega ka nii läheb. Ja mind huvitaks palju see notariaalne toiming maksma läheks? Ja kas ikka tasub teha ja kas 160 eurot on siis igati õiglane küsida? Lisaksin veel, et abikaasal omal rohkem lapsi pole ja ta saab palka 1000 eurot kuus kätte.

Teie vastust ootama jäädes....

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Eeskätt tuleb vanemal oma lapse ees ülalpidamiskohustust täita vabatahtlikult – kokkuleppe elatise maksmise osas võib sõlmida nii suuliselt kui ka kirjalikult, sh notariaalses vormis. Kui elatise maksmiseks kohustatud vanem ei ole nõus vabatahtlikult oma ülalpidamiskohustust täitma, on võimalik elatise väljamõistmist nõuda kohtu kaudu. Seega tekib kohtusse pöördumise vajadus alles siis, kui lapse isa vabatahtlikult elatist ei maksa.

Elatise suurus oleneb eeskätt lapse vajadustest – kui lapse vajadused ei ületa 320 eurot kuus, on põhjendatud nõuda elatise väljamõistmist seadusega sätestatud miinimummääras. Kui lapse ülalpidamiseks tehtavad kulutused on suuremad kui 320 eurot kuus, tuleks elatise suuruse kindlaksmääramiseks jagada lapse igakuised ülalpidamiskulud pooleks – üks pool neist jääks last kasvatava vanema kanda ja teise poole peaks elatisena maksma lapsest lahus elav vanem.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand