Perekonnaõigus


Küsimus: Kas peale lapse sündi on aega isadust vaidlustada 1 aasta?09.08.2013

Tere,
Kas olen õigesti aru saanud, et peale lapse sündi on aega isadust vaidlustada 1 aasta? Ning kui on möödunud rohkem kui aasta, siis vaidlustamiseks peab olema nii rahvastikuregistri järgse ema kui ka isa nõusolek?
Kuid seadus ka ütleb, et nõusolekute puudumisel võib kohus lapse huve arvestades anda loa mõjuval põhjusel isaduse tuvastamisele. Mida sellistes situatsioonides loetakse mõjuvateks põhjusteks? Ning kuidas see kohtupraktikas lahenenud suuremalt osalt on?
Nimelt aasta jooksul ei ole olnud mingit kippu ega kõppu, kuid kui nüüd aasta möödudes peaks tärkama huvi, kuidas siis see olukord lahendada?
§ 91. Isaduse vaidlustamine
(1) Isaduse vaidlustamise õigus on mehel, kelle isadus on tuvastatud tulenevalt abielust lapse emaga või kes on isaduse omaks võtnud, samuti lapse emal ning lapsel. Ühe aasta jooksul lapse sünnist arvates võib isaduse vaidlustada ka mees, kes taotleb enda isaduse tuvastamist selle mehe asemel, kelle isadus on kindlaks tehtud tulenevalt abielust lapse emaga või kes on isaduse omaks võtnud. Kui lapse sünnist on möödunud rohkem kui aasta, võib enda isaduse tuvastamist taotlev mees vaidlustada teise mehe isaduse isana rahvastikuregistrisse kantud mehe ning lapse ema nõusolekul. Eelmises lauses nimetatud nõusolekute puudumisel võib kohus lapse huve arvestades anda mõjuval põhjusel enda isaduse tuvastamist taotlevale mehele loa vaidlustada teise mehe isadus.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Üldreeglina võib isaduse kohtus vaidlustada ühe aasta jooksul arvates päevast, millal isadust vaidlustama õigustatud isikule on vaidlustamise aluseks olevad asjaolud teatavaks saanud. Seega ei pruugi isaduse vaidlustamise tähtaeg lõppeda lapse sünnist aasta täitumisega, vaid hoopis hiljem, so aasta peale seda, kui isikule said teatavaks vastavad asjaolud.

Eelpool kirjeldatult on reguleeritud isaduse vaidlustamise tähtaeg juhul, kui isadust tahab vaidlustada mees, kelle isadus on tuvastatud abielust lapse emaga või kes on isaduse omaks võtnud või kui isadust soovib vaidlustada lapse ema ning laps.

Erandlikult ja oluliselt piiratumana on reguleeritud olukord, mil isadust soovib vaidlustada mees, kes taotleb enda isaduse tuvastamist selle mehe asemel, kelle isadus on kindlaks tehtud tulenevalt abielust lapse emaga või kes on isaduse omaks võtnud. Sellisel juhul on isaduse vaidlustamise tähtaeg tõepoolest 1 aasta arvates lapse sünnist ja selle tähtaja möödumisel on võimalik isadust vaidlustada vaid lapse isana rahvastikuregistrisse kantud mehe ja lapse ema nõusolekul – nõusolekute puudumisel võib kohus lapse huve arvestades anda mõjuval põhjusel enda isaduse tuvastamist taotlevale mehele siiski loa vaidlustada teise mehe isadus.

Kahjuks ei ole kohtud mulle teadaolevalt analüüsinud PkS § 91 lõikes 1 nimetatud mõjuva põhjuse tähendust, seega paraku ei oska ma konkreetselt välja tuua olukordi, mis vastaksid kindlasti PkS § 91 lõikes 1 nimetatud mõjuva põhjuse mõttele.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand