Perekonnaõigus


Küsimus: Kui abielu ajal on ostetud maja ühe abikaasa vanemate maja müügiraha eest, kuidas siis tõendada, et see ei ole ühisvara?12.08.2013

On kellelgi olnud analoogset situatsiooni, kus esivanemate maja müügist saadud rahade eest ostab üks abikaasadest (lepingus pole teist abikaasat kajastatud kaasomanikuna) ostu- müügilepinguga uue eluaseme? Kas sellises olukorras on abielulahutuse puhul võimalik tõestada, et ostetud maja ei kuulu jagamisele (kuna teine abikaasa pole selle ostmisel mingit rahalist panust andnud)? Ning ühisvarana läheb pooleks vaid korter, mis on soetatud ühise laenuga mõlema abikaasa poolt (sh, abielu jooksul soetatud muu vara). Kirjeldatud lepingu perekonnaseadust kajastav punkt ütleb: "Perekonnaseaduse kohaselt on abielu kestel omandatud vara abikaasade ühisvara ning kui kinnistu omanikuna on kinnistusraamatusse kantud üks abikaasa, kantakse teine abikaasa ühisomanikuna kinnistusraamatusse abikaasade ühise notariaalselt tõestatud avalduse alusel. Kui kinnistusraamatusse omanikuna kantud abikaasa keeldub ühise avalduse esitamisest, võib teine abikaasa kohtu korras nõuda kinnistusraamatu kande muutmist". Antud juhul on kinnistusraamatusse kantud abikaasadest ainult ostja. Kui tõenäoline on kohtus tõestada, et maja pole ühisvara?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Olete tsiteerinud eelmist perekonnaseadust, hetkel kehtivas perekonnaseaduses sellist regulatsiooni ei ole. Kinnistusraamatu kanne ei mängi tegelikult konkreetse eseme ühis- või lahusvaraks lugemise osas erilist rolli – kui kinnisvara on soetatud abielu ajal, loetakse see ühisvara hulka kuuluvaks seni, kuni pole tõendatud, et tegemist on ühe abikaasa lahusvaraga.

Kui maja on soetatud abielu ajal, kuid ühele abikaasale kingitud raha eest, võiks ilmselt olla tegemist selle abikaasa lahusvaraga PkS § 27 lõike 2 punkti 3 mõttes. Kuid nagu eelnevalt märkisin, loetakse abielu ajal soetatud vara ühisvaraks, kuni ei ole tõendatud vastupidist. Maja lahusvaraks lugemise tõendamiseks tuleks näidata eelnevalt toimunud tehinguid – kõigepealt esivanemate maja pärandina omandamist ja seejärel pärandina omandatu võõrandamist.

Seega sisuliselt võib olla võimalik tõendada, et ühe abikaasa lahusvara eest soetatud maja on selle abikaasa lahusvara ning ühisvara jagamisel kuulub abikaasade vahel jagamisele vaid abielu ajal soetatud korter.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand