Perekonnaõigus

Küsimus: Abielu lahutamine ja ühisvara jagamine03.05.2011

Tere.
Soovin abikaasast lahutada ja jagada vara, mis ühiselt soetatud abielu ajal ja seega ühisvara.
Abielus olen alates 90-ndate algusest. Alaealisi lapsi ei ole.
Kuna omavahel ei ole võimalik meil vara jagamise ja abielu lahutamise osas kokku leppida, kavatsen pöörduda hagiavaldusega kohtusse. Elame teineteisest eraldi üle 2 aasta.
Mees manipuleerib minuga ja väidab, et kohus ei jaga vara, kui ei ole omavahel kokkuleppele saadud. Kuna mees ei ole nõus lahutuse ega vara jagamisega, vaid hoopiski soovib vara müüa, siis püüabki ta mulle selgeks teha, et kohtusse pole mõtet pöörduda, sest kohus nagunii vara ei jaga. Mina ei soovi müüa, vaid soovin elada enda kodus ning jagada vara võrdselt ning abielu lahutada.
Minu küsimus: kui enne kohtusse minemist ja kohtus omavahel vara jagamises pooled kompromissile ei jõua, kas kohtunik jagab vara võrdselt, võttes arvesse hagi esitaja ettepanekuid? Kui kaua võib see aega võtta, enne kui kohus vara jagamise osas otsuse teeb?
Ette tänades, Lugupidamisega

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Tere,
Reeglina sellistes vaidlustes jõuavad pooled kohtusse ikkagi peale pikka kohtueelset läbirääkimiste protsessi, mis kahjuks ei ole vilja kandnud. Teie puhul on sellised läbirääkimised kestnud juba 2 aastat. Kui kaua kohus teie esitatud hagi menetleb ja kuidas kohus vara jagab, on raske ette ennustada. Kõik oleneb vaidluse keerukuse astmest. Perekonnaseadus § 37 lg 3 kohaselt jagatakse ühisvara abikaasade vahel kaasomandi lõpetamise sätete kohaselt võrdsetes osades.