Perekonnaõigus


Küsimus: Kuidas nõuda isalt ametlikku elatisraha, kui ta on seda vähem ja ebakorrapäraselt maksnud?14.10.2013

Tere,
tutvusin eelnevate samateemalite küsimustega, aga päris sarnast siiski ei leidnud.
Elasime vabaabielu, meil on kaks last. Lahku läksime mais 2012. Lapse isa hakkas elatisrahasid maksma kuu pärast lahkuminekut juuni-detsember 2012 a 320 eurot. Edasi rahade maksmisel paus (jaanuar 2013-august 2013). Väitis end olevat töötu (töötab siiamaani Soomes nö mustalt). Teatasin talle SMSde ja e-kirjadega, et palun hakaku maksma kohe, kui tööle saab ning et maksed tuleb teha ka tagantjärele (andsin võimaluse omavahelise maksegraafiku koostamiseks). Nüüd aga on olukord selline, et septembris tuli pangaülekanne 240 eurot ning suhtlus elatisrahade teemal võttis minu jaoks mõttetu suuna, kus isa väidab: lapse sünnipäevakink on ka elatisraha, sul on teisi sissetulekuid (olen kahel korral käsunduslepinguga töid teinud). Mina väidan, et tema sissetulekute suurust ma ju ei uuri, lastele elatisrahade maksmine on lahus elava lapsevanema kohustus, jne.
Soovin oma pere stabiilsuse huvides määrata isale ametlikult miinimumsummas elatisrahad. Isa maksed on ebastabiilsed ning ainult oma sissetulekule toetudes, ilma võlgadeta elamiseks pean juba tervistohustavalt lisapingutusi tegema. Isa osalust laste kasvatamisel ei ootagi (praktika näitas, et see on ebatõenäoline).
Minu küsimused: 1) Kas saan tagantjärele elatisraha nõude teha ka siis, kui septembris on 240 EUR makstud;
2) Kas peaksin sel juhul tegema kaks avaldust: tagantjärele nõue jaanuar-august 2013 ja miinimumsumma määramise?

Lugupidamisega,

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui laste isa on elatisraha maksnud ebaregulaarselt ja mittepiisavas ulatuses, saate elatise tagasiulatuvat väljamõistmist taotleda kuni 1 aasta eest enne elatishagi kohtule esitamist. Need summad, mis ta on selle aja sees siiski elatist maksnud, tuleks lihtsalt tagasiulatuvast elatisnõudest maha arvata.

Nii elatise edasiulatuva kui ka tagasiulatuva nõude saate panna ühte hagiavaldusse, seega puudub vajadus esitada kohtule kaks erinevat hagiavaldust.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand