Perekonnaõigus

Küsimus: Kuidas käib abielulahutuse vormistamine?03.05.2011

Oleme abikaasaga elanud 11 aastat koos, nüüd lahus, aga mitte ametlikult. Tahaks lahutada ametlikult, kuidas see protseduur käib?
Kas mul on õigus ka nõuda vara jagamist, kuigi see tema maja? Kas pärast lahutust tuleb ka lapsele elatist nõuda?

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Tere,
Abikaasade vastastikusel kokkuleppel võib abielu lahutada perekonnaseisuasutuses või notaris abikaasade ühise kirjaliku avalduse alusel. Perekonnaseisuasutus võib abielu lahutada juhul, kui mõlema abikaasa elukoht on Eestis. Kui pooled vaidlevad abielu lahutamise üle, on võimalik abielu lahutada ühe abikaasa avalduse alusel kohtus.

Ühisvarana kuulub reeglina jagamisele vara, mille abikaasad on omandanud abielu kestel ja mis ei kuulu abikaasade lahusvara hulka.

Kui peale lahutust lahuselav vanem tasub vabatahtlikult elatist, ei ole iseenesest põhjust kohtu kaudu lapsele elatist nõuda. Levinud praktika on, et lahuselavad vanemad lepivad elatise suuruses kohtuväliselt kokku ning fikseerivad selle kokkuleppe kirjalikult või notariaalselt.