Perekonnaõigus


Küsimus: Mis asjaolud kohtus tavaliselt otsustavad, kelle juurde lahutuse järel laps elama jääb?12.11.2013

Tere,
Situatsioon: naine ja mees on abiellunud ja elavad koos, laps 6-aastane. Juhul kui naine soovib lahkuda, kas mehel on võimalust laps endale jätta (et laps elaks isa juures)? Naine ei tööta ja kunagi ei ole tööl käinud. Mees töötab paindlikul tööl. Situatsioon on keeruline, kuna naine tahab ka lapse anda juurde jätta. Mis tavaliselt kohus otsustab ja mis faktorid on olulised?
Kas üldreeglina on naisel suurem "võim" laps endale jätta?

Tänan!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui vanemad peale lahkuminekut lapse edasises elukohas kokkuleppele ei saa, tuleb lapse viibimiskoha otsustusõiguse üleandmise nõudega pöörduda kohtu poole. Kui kohus rahuldab vanema nõude otsustusõiguse üleandmiseks, on vanemal õigus ainuisikuliselt otsustada, kus laps edaspidi elama hakkab.

Otsustusõiguse üleandmise otsustamisel arvestatab kohus mitmeid erinevaid aspekte – eelkõige on oluline arvesse võtta, kummal vanemal on lapsega lähedasem side. Samuti üritatakse lapse senist väljakujunenud elukorraldust võimalikult vähe muuta, sest see võib lapse jaoks liigselt traumeeriv olla. Olenevalt lapse vanusest arvestatakse ka lapse enda arvamust. Varanduslik olukord reeglina sellises vaidluses rolli ei mängi.

Kui tegemist on väga väikese lapsega, peavad kohtud reeglina tõepoolest põhjendatuks pigem anda lapse viibimiskoha otsustusõigus üle lapse emale - see on ilmselgelt põhjendatav asjaoluga, et väikelaps on teatud eluperioodil sõltuv eeskätt oma emast.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand