Perekonnaõigus


Küsimus: Kuidas käib reaalselt ühisvara jagamine, kui vaja maja pooleks jagada ja ka pangalaen, ehk siis kohustus?20.11.2013

Tegu on abielu jooksul soetatud majaga. Ma saan aru, et maja on meie ühisvara. Kui räägime numbritest, siis umbes nii, et maja ostuks võtsime pangast laenu, mina olin taotleja ja abikaasa kaastaotleja ja ostetud maja on meil kaasomandis. Saime 80 tuhat. Selle eest ostsime maja. Peale ostu juhtus nii, et mõne kuu pärast kolisime lahku ja elame sellest ajast saadik eraldi. Pangalaenu olen tasutud mina, aga saan aru, et vahet pole, kes maksis, makstud raha on tulnud meie ühise sissetuleku arvelt. Pangalaenust on tasutud 10 tuhat. Kuna elame eraldi juba 5 aastat, siis soovin abielu lahutada ja ühisvara jagada kohtu teel, sest vabatahtlikult mees ei ole nõus kummagi nõudega. Maja hetkeväärtus on 35 tuhat, sest noh nii on lihtsalt juhtunud, tegu on vana majaga ja osteti buumi ajal, nüüd ei ole hinnad jõudnud lihtsalt tõusta. Laen on võetud 25 aastaks ja veel 20 aastat on vaja maksta.
Kui mina pöördun kohtusse nõudega abielu lahutada, siis ilmselt seda ka kohus teeb, sest pole mõtet sellist abielu hoida.
Kui samas nõudes soovin, et kohus jagaks ühisvara, siis kuidas see suures plaanis toimub: kas
ühisvaraks oleva maja väärtus hetkel on 35, see jagatakse pooleks ja saadakse kummalegi abikaasale pool maja väärtusest ehk 17,5 tuhat.
Tasumata laenusumma jagatakse ka pooleks, see teeb mõlemale 35 tuhat võlgasid. Ja kumbki peab oma võlga pangale tasuma.
Kui tõenäoline on, et saades ühisvara jagamise tulemusena endale terve maja ja 20 aastase pangalaenu, et kohus nõuab abikaasale reaalse hüvituse maksmist? Mis summast võime rääkida, kas ikka 17,5 tuhandest? Kuna abikaasal ei ole olnud võimalik reaalselt osa võtta laenu tasumisest, sest tal puuduvad vahendid, algul oli mitu aastat täiesti töötu ja elas abirahast ning praeguseks on pensioni saaja, mis on hästi tilluke, siis vaevalt pangale meeldiks variant, et pool laenust jääb abikaasale, kuna ta on juba ette teada maksejõuetu. Samuti ei sobi pangale maja müük, sest hetkeväärtuse 35 tuhandega teda müüa võib muidugi proovida, kuid laenusumma on ju tunduvalt suurem, seega sellega ka pank nõus ei ole ning müüminegi võib võtta isegi selle 35 tuhande eest aega aastaid.
Küsimus: kas ja millistel tingimustel on kohus nõus jagama ühisvara nii, et maja jääks ainult minu nimele ja mina võtaksin endale ka kohustuse tasuda pangalaen lõpuni? Saan aru, et see tähendab abikaasale kompensatsiooni maksmist, kuna tema kaotab poole majast. Kuid ta ju võidab poole laenusummast, mida ta ei pea maksma.
Kas minu soov saada ühisvara ainuomanikuks ja maksta ainuisikuliselt pangalaen lõpuni saab toimuda rangelt ainult abikaasale poole maja hetkeväärtuse kompensatsiooni makstes? Sest praegu kasutab abikaasa seda maja oma ainukese elamiskohana, sest mujale tal minna pole.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui soovite ühisvara jagada selliselt, et saate maja enda ainuomandisse ja võtate enda kanda laenukohustused, peaks abikaasa hoopis Teile hüvitist maksma – maja väärtus on ju märkimisväärselt väiksem, kui ühise laenukohustuse suurus.

Kui soovite ühisvara jagada selliselt, et saate endale maja ja võtate täielikult enda kanda laenukohustuse, peaks kohus Teie nõude rahuldamisel kõrvale kalduma abikaasade osade võrdsuse põhimõttest ja seda Teie kahjuks. Ilmselt Teie abikaasal sellise jagamisviisi vastu midagi ei oleks, sest see oleks temale kasulik ja kohus võiks jagada ühisvara Teie poolt soovitud viisil.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand