Perekonnaõigus


Küsimus: Kuidas osta korter nii, et see ei läheks ühisvaraks - lahutamine viibib, kuna abikaasa on välismaalane ja asukoht teadmata?15.01.2014

Abielu sõlmiti 2007 väljaspool EL, kuid abikaasade viimane ühine elukoht oli Eesti, abielu on Eestis legaliseeritud. Ostsin omale korteri 2006.a, seega see vist ühisvara hulka ei kuulu. Abielulised suhted ja kooselu lõppesid 2010.a. ning 2013.a. andsin sisse lahutuse hagi. Abikaasa (välismaalane) aga on Eestist ära kolinud, minuga ega lastega ei suhtle. Samuti ei tea ma tema kontakte ega asukohta. Sel põhjusel venib ka lahutamine kohtus, kuna kohus ei saa teda kuidagi kätte.
Küsimus: soovin müüa oma 2006.a. ostetud korteri, et osta mulle ja lastele uus kodu. Selleks pean võtma ka pangalaenu. Kuna abielu lahutamisega läheb tõenäoliselt veel kaua aega, siis mida pean tegema, et uus, ostetav korter (ja pangalaen) ei läheks ühisvarasse? Kuna abikaasa ei pea mingil moel oma lapsi ülal, kas perekonnaseadus § 36 alustel oleks võimalik varaühisus juba praegu lõpetada ilma tema nõusolekut kaasamata? Kui ei, siis kuidas peaksin toimima, et ostetav vara oleks vaid minu omandis ja jagamisele ei kuuluks? Aitäh.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Korter, mille soetasite 2006. aastal ehk enne abiellumist, kuulub tõepoolest Teie lahusvara hulka ja seda võite vabalt käsutada, abikaasa nõusolekuta.

Kui võõrandate korteri enne abielu lahutamist ja soetate korteri müügist saadud raha eest uue korteri, on PkS § 27 lõike 2 punkti 3 kohaselt tegemist Teie lahusvaraga, sest korter on omandatud Teie lahusvaraga tehtud tehingu alusel. Kui uue korteri ostmiseks võtate täiendavalt pangalaenu, so ostetava korteri väärtus on suurem, kui vana korteri müügist saadav tulu, tekib teatud osas siiski abikaasaga ühisomand. Seega võimalike komplikatsioonide vältimiseks soovitan siiski korterivahetust enne abielu lahutamist mitte teha.

Üheks variandiks võiks olla varaühisuse lõpetamine PkS § 36 lõike 1 punkt 2 järgi. Nimetatud paragrahvi kohaldamine eeldab Teie poolt kohtule tõendamist, et abikaasa on rikkunud perekonna ülalpidamise kohustust ja see asjaolu võib perekonna ülalpidamist oluliselt ohustada. Kui kohus varaühisuse lõpetamise hagi rahuldab, tekib abikaasade vahel varalahusus.

Kokkuvõttes olen seisukohal, et kui kohus ei lõpeta Teie ja abikaasa vahel varaühisust, ei tasu võimalike komplikatsioonide ohus enne abielu lahutamist korterivahetust sooritada.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand