Perekonnaõigus
Küsimus: Kas 24-aastasena saan nõuda isalt kompensatsiooni selle eest, et ta ei ole mind kunagi kasvatanud ega toetanud?27.01.2014
Ma ei ole oma isaga kohtunud peale 3.-ndat eluaastat ning ema, soovides probleeme vältida, ei esitanud kunagi elatisraha nõuet, kuigi oli minu isaga mitu aastat seaduslikus abielus.
Nüüd olen 24-aastane ja tekkis huvi, et kas mul on õigus pöörduda kohtu poole ja nõuda temalt kompensatsiooni selle eest, et ta ei ole mind kunagi kasvatanud ega toetanud?
Nüüd olen 24-aastane ja tekkis huvi, et kas mul on õigus pöörduda kohtu poole ja nõuda temalt kompensatsiooni selle eest, et ta ei ole mind kunagi kasvatanud ega toetanud?
Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

PkS §-i 97 kohaselt on ülalpidamist õigustatud saama:
• alaealine laps;
• laps, kes täisealiseks saanuna jätkab põhi- või keskhariduse omandamist põhikoolis, gümnaasiumis või kutseõppeasutuses;
• muu abivajav alaneja või üleneja sugulane, kes ei ole võimeline ennast ise ülal pidama.
Teie kirjeldusest nähtub, et olete juba 24-aastane, mistõttu ei ole Teie isa kohustatud Teid ülal pidama PkS §-i 97 esimese ega teise punkti alusel, samuti ei nähtu Teie kirjeldusest, et oleksite abivajav perekonnaliige PkS §-i 97 kolmanda punkti mõttes. Seega hetkel Teie isal Teie suhtes ülalpidamiskohustust ei ole.
Seadusandja on piiranud elatise väljamõistmist tagasiulatuvalt – tagantjärele on võimalik elatist taotleda kuni 1 aasta eest enne elatishagi kohtule esitamist. Reeglina esitatakse elatise tagasiulatuva väljamõistmise nõue koos elatise edasiulatuva väljamõistmise nõudega, st olukorras, mil isikul on õigus ülalpidamist saada PkS §-i 97 alusel ka edasiulatuvalt. Teil sellist õigust isa suhtes enam paraku ei ole. Samuti on TsÜS §-is 154 sätestatut arvestades Teie (tagasiulatuv) ülalpidamisnõue isa vastu ilmselt juba aegunud.
Eraldi nö kompensatsiooni nõudmise õigust perekonnaseadus ette näe, kui üks vanematest lapse kasvatamises osalenud ei ole – selleks on seadusega ette nähtud alaealise lapse õigus nõuda lahus elavalt vanemalt ülalpidamist, kui lahus elav vanem seda vabatahtlikult ei tee. Samuti on last kasvatavale vanemale antud võimalused lapse ja lahus elava vanema suhtlemise korraldamiseks.
Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
- Prindi küsimus Saada sõbrale Tagasiside
- Õigus > Perekonnaõigus