Perekonnaõigus

Küsimus: Kas peab riigilõivu maksma kui soovin elatist suurendada?21.04.2014

2011.a on määratud alimendid ja sain riigilõivu maksmises soodustust ehk ma ei maksnud riigilõivu. Ma sooviks uuesti kohtusse anda ja elatist suurendada, kuna miinimumpalk tõuseb ja kas ma pean riigilõivu maksma?
Kunagi kuulsin, et sama asja eest ei nõuta riigilõivu aga kas on mingi uus seadus, et ma pean seda nüüd maksma?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Elatise väljamõistmine on riigilõivuvaba, kuid elatise suurendamise hagi esitamisel tuleb maksta riigilõivu. Riigilõivu arvutatakse vastavalt TsMS § 129 lõikele 2 – hagihinna arvutamiseks tuleb korrutada üheksaga see summa, mille võrra soovite elatist igakuiselt suurendada. Kui olete leidnud hagihinna, saate RLS lisa nr 1 järgi teada, kui palju tuleb tasuda hagilt riigilõivu.

Riigilõivu maksmisest vabanete siis, kui olete esitanud kohtule vastava taotluse ja kohus on taotluse rahuldanud.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand