Tööõigus

Küsimus: Väidetav suusõnaline leping08.02.2011

Tere!
Mul on selline suur mure. Olin eelmise aasta mais mõne päeva ühes firmas tööl. Kui oleks meeldinud, oleksin ka edasi jäänud, kuid kuna käisin maalt, siis jäi ikka liiga kaugeks. Kui võtmeid ära andma läksin, öeldi, et meil oli suusõnaline tööleping, kuid sellist asja meil ei olnud kohe kindlasti.
Ja nüüd, kui ma vaatasin oma eeltäidetud tuludeklaratsiooni, oli seal see firma ka olemas, nagu oleks mulle veel väidetavalt raha maksnud, kuid seda ei ole ka olnud. Mida ma nüüd peaksin tegema ja kuhu pöörduma, sest ma pole neilt mitte ühtegi senti saanud? Hoopis nemad pommitasid mind, et kuna ma rikkusin nendega sõlmitud suulist töölepingut, pean mina maksma neile.
Mina nendelt palka ei saanud ja nüüd on nad kuidagi nagu mulle maksnud! Palun abi!

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Alustuseks pean juhtima Teie tähelepanu asjaolule, et vastavalt TLS § 4 lg 2 loetakse tööleping sõlmituks, kui tööandja lubas Teid tööle ja Teie asusite tööle. Kirjaliku lepingu sõlmimata jätmine ei too kaasa selle tühisust, kuid sellisel juhul on raske tõestada, mis olid lepingu tingimused. Kuna Teie käes olid juba töövahendid (võtmed), mida kasutasite, siis sellega on tõendatud töösuhte olemasolu. Kirjaliku töölepingu puudumisel on vaidlusalune küsimus, kas tegemist oli kokkulepitud ja tasustamata proovipäevadega või katseajaga, mille lõpetamine eeldab 15-päevalist etteteatamist. Ettetatamistähtaja rikkumise korral võib teine osapool tõepoolest nõuda hüvitist etteteatamistähtajast puudujääva osa eest.
Teie küsimuse teine pool on väga huvitav pretsedent. Andmed Teie tööandja ja töötasu kohta tekivad tööandja poolt Teie eest tasutud sotsiaalmaksu laekumisest. Maksu- ja Tolliamet näeb, milline tööandja maksis Teie töötasu pealt sotsiaalmaksu. Seega soovitan veelkord üle vaadata oma 2010.a. maikuu ja sellele järgnevate kuude pangaväljavõtted, võimalik, et Teile ikkagi maksti töötasu, kuid summa oli nii väikene, et Te seda ei märganudki.
Teine võimalus on, et töötasu maksti välja sulas mõnele "tankistile", Teie allkiri palgalehel võltsiti ja sellisel moel tekitas tööandja omale nn "vaba" raha. Pean seda aga vähetõenäoliseks, sest tööandja peaks iseenda peale vihane olema, kui kasutab niivõrd kulukat ja kohmakat moodust "vaba" raha tekitamiseks.
Soovitan Teil peale oma pangaväljavõtete hoolikat kontrollimist selgituse saamiseks pöörduda Maksu- ja Tolliametisse, et täpsustada, mis ajal ja mis asjaoludel Teile tekkis tööandja, kellelt Te töötasu saanud ei ole.

info@metiabi.eu
www.metiabi.eu