Tööõigus


Küsimus: Kas pean nõustuma uue tööga, mis on nüüd 10 km eemal või saan nõuda koondamist?12.12.2014

Tere, olen tööandja all tööl olnud 8a. Minu töökoht ja ka koht, kus töötasin, kaotati ära. See asus 1,2 km kaugusel. Nüüd siis pakuti uut kohta 10 km eemal. Aga ka sellega seoses tuleb lepingu muutus ja palk väheneb pea poole võrra. Vanas lepingus on konkreetselt kirjas minu eelneva töökoha nimi ja aadress. Mis õigused mul on koondamiseks ja kas ma pean selle uue koha vastu võtma? Ja kui mulle pakutakse koondamist siis mida ma pean seal jälgima, et saaksin ikka õigesti oma rahad kätte.
Ja kas olen õigesti aru saanud, et mina peaks saama 60 päeva töötasu (kuna pole koondamisteadet saanud) pluss 1 kuu koondamishüvitis. On ainult olnud suusõnaliselt juttu sellest. 9.12 lõppeb minu puhkus aga pole ühendust võetud. Kuidas peaksin reageerima? Kas pean ise ühendust tööandjaga võtma?

Vastus: Grete Kirsimaa, advokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Tere!

Esmalt tuleks rõhutada, et koondamise vajalikkuse üle saab otsustada vaid tööandja - töötaja ei saa koondamist nõuda isegi siis, kui ta näeb, et tööd tema jaoks ei jätku. Kui töökoht, kus Te varem töötasite, kaotati ära, siis on tõenäoliselt tegemist koondamisega ehk töölepingu lõppemisega majanduslikel asjaoludel.

Koondamine ei ole lubatud TLS § 89 lg 3 järgi ilma, et tööandja pakuks teist tööd. Praegusel juhul on tööandja seda ka teinud: teile pakuti uut töökohta. Uut töökohta ei pea Te vastu võtma. Kui töötaja ei soovi pakutud uut tööd vastu võtta, lõpetatakse leping koondamise tõttu etteteatamistähtaja möödumisel.

TLS § 95 lg 1 järgi peab töölepingu ülesütlemisavaldus olema kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis. Vorminõuet rikkudes tehtud avaldus on tühine. See tähendab seda, et tööleping on kehtiv ja pooltele täitmiseks kohustuslik. Töötaja peab siis töötamist jätkama või näitama üles aktiivset huvi töö tegemise vastu ning töötajal on õigus saada selle eest kokkulepitud töötasu. Kui tööandja ei anna Teile tööd ning ei maksa töötasu, siis rikub ta oma töölepingust tulenevaid kohustusi. Seetõttu on Teil võimalik pöörduda töövaidluskomisjoni.

Erakorralisest ülesütlemisest peab tööandja töötajale ette teatama TLS § 97 lg 2 p 3 järgi vähemalt 60 kalendripäeva, kui töösuhe on kestnud 5-10 tööaastat. TLS § 100 lg 1 järgi maksab tööandja koondamise korral töötajale hüvitist töötaja ühe kuu keskmise töötasu ulatuses.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.

Grete Lüüs
Advokaadibüroo LMP
jurist

Tallinn & Tartu & Valga
Tel: 7 300 400
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee