Tööõigus


Küsimus: Kas lapsehoolduspuhkusel olles koguneb 3 aastaga 3x28 puhkusepäeva?30.03.2015

Tere. Olen lapsehoolduspuhkusel viibiv isa ja mul oleksid Teile alljärgnevad küsimused:
1) Kui soovin lapsehoolduspuhkuse poole pealt, ehk kui laps saab 1,5 aastaseks, lõpetada, kas siis töökohast on võimalik koheselt, ilma, et reaalselt tööle asuks, võtta välja rahas kogunenud põhipuhkus 28 päeva või saab võtta puhkuse koheselt välja vaid siis kui laps on saanud 3-aastaseks?
2) Lugesin seadusest, et põhipuhkuse saamise õigus aegub 2 aasta pärast kui pole seda kasutanud. Kui olen nt. viibinud lapsehoolduspuhkusel kuni lapse 3-aastaseks saamiseni, kas siis on mul ikka võimalik põhipuhkus välja võtta või näiteks töösuhte lõppemise korral, kas mul on õigus puhkusetasu lõpparvega rahana saada? Kas puhkusepäevi 3-aasta jooksul koguneb siis 3 korda 28 päeva?

Aitäh vastuse eest!

Vastus: Ingrid Iter, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lp Pöörduja

Lapsehoolduspuhkusel viibijal on õigus lapsehoolduspuhkus katkestada, teavitades sellest tööandjat vastavalt töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 62 lõikele 2 ette 14 kalendripäeva. Kui Teil on kasutamata põhipuhkust, võite seda kasutama asuda koheselt pärast lapsehoolduspuhkuse katkestamist ning Te ei pea ootama lapse 3-aastaseks saamiseni. Vastavalt TLS § 69 lõikele 3 peab puhkuste ajakavasse märkimata puhkuse kasutamisest teatama tööandjale 14 kalendripäeva ette. Seega kui Te lapsehoolduspuhkuse katkestamise järgselt tööle minna ei soovi, vaid tahate koheselt kasutada põhipuhkust, tuleks avaldused lapsehoolduspuhkuse katkestamiseks ja põhipuhkuse kasutamiseks esitada üheaegselt, sest mõlemal juhul eeldab seadus 14-kalendripäevast etteteatamist.

TLS § 68 lõike 6 alusel aegub põhipuhkuse nõue ühe aasta jooksul arvates selle kalendriaasta lõppemisest, mille eest puhkust arvestatakse. Kuid ajal, mil töötaja kasutab rasedus- ja sünnituspuhkust ning lapsehoolduspuhkust, aegumine peatub. See tähendab, et lapsehoolduspuhkusel viibitud aja võrra lükkub aegumine edasi (nt kui olite lapsehoolduspuhkusel 2 aastat, lükkub aegumine kahe aasta võrra edasi).

Üldjuhul antakse põhipuhkust töötatud aja eest (TLS § 68 lõige 1). Täiendavalt arvatakse põhipuhkuse andmise õiguse aluseks oleva aja hulka ka ajutise töövõimetuse aeg ning puhkuse aeg, välja arvatud lapsehoolduspuhkuse aeg ja poolte kokkuleppel antud tasustamata puhkuse aeg. Seega lapsehoolduspuhkusel viibitud aja eest töötaja põhipuhkust juurde ei teeni.

Töösuhte kestuse ajal ei ole lubatud puhkust rahas hüvitada. See tähendab, et kui Te soovite saada puhkusetasu, peate ka puhkust kasutama. Küll aga peab töösuhte lõppedes tööandja kasutamata ja aegumata puhkusepäevad töötajale rahas hüvitama (TLS § 71).

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).