Tööõigus


Küsimus: Kas on võimalik töösuhe lõpetada ka päevapealt, kui olen valmis tööandjale maksma kompensatsiooni töötasu ulatuses?07.04.2015

Soovin täpsustada võimalusi tähtajatu töölepingu lõpetamiseks omal soovil. Saan aru, et saan töösuhte lõpetada vähemalt 30-päevase etteteatamisajaga? Samas on mul võimalik võtta välja 14-päevase etteteatamisajaga puhkuste ajakavva kandmata puhkus, eks? Kuna kasvatan 9-aastast last, on mul õigus 3-le tasustatud lapsepuhkepäevale ning 10-le tasustamata lapsepuhkepäevale kalendriaastas (puhkuste ajakavasse on kantud põhipuhkus, lapsepäevad mitte)? Seega, kas on korrektne, kui esitan lahkumisavaldusega (30-päevase etteteatamisajaga) koos puhkuseavalduse 14-päevase etteteatamisajaga ning sel juhul ei saa tööandja keelduda mind puhkusele lubamast? Töösuhet uues töökohas ei tohi sel juhul alustada enne puhkuse lõppu, aga võimaluse lõpetada töö senises töökohas 14 päeva pärast alates lahkumis- ja puhkuseavalduse esitamisest see siiski annab? Ja uurin veel igaks juhuks, kas sel juhul oleks võimalik töösuhe lõpetada ka päevapealt, kui olen valmis tööandjale maksma kompensatsiooni töötasu ulatuses, mille ma ise tööd jätkates 30 päeva jooksul teeniksin? Ja kas lahkumisavaldus paberkandjal on korrektne või peaks selle edastama pigem meilitsi?

Vastus: Anni Raigna, Tööinspektsiooni nõustamistalituse juhataja, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lp Pöörduja

Tõepoolest, töösuhte saab ilma erakorralise põhjuseta üles öelda teatades sellest 30 kalendripäeva ette. Kui puhkuste ajakavasse pole põhipuhkust ega lapsepuhkusi kantud, on töötajal õigus enne töösuhte lõppu (enne või pärast ülesütlemisavalduse esitamist) teha tööandjale avaldus puhkuse kasutamiseks. Avaldus tuleb teha vähemalt 14 kalendripäeva enne puhkuse jäämist. Tööandja saab keelduda puhkuse andmisest või puhkuse katkestada üksnes ettenägematu ja olulise töökorralduse hädavajaduse tõttu.

Töölepingu seaduse kohaselt ei ole mitme tööandja juures töötamine keelatud. Oluline on, et kehtiva konkurentsipiirangu kokkuleppe olemasolul seda ei rikutaks.

Kui soovite töösuhte üles öelda nn päeva pealt, kuid Teil pole erakorralist põhjust, siis on tööandjal õigus nõuda vähem etteteatatud aja eest hüvitist. Hüvitist on õigus saada töötaja keskmise tööpäevatasu alusel nende tööpäevade eest, mis jäävad etteteatamistähtaja perioodi sisse ja mille võrra vähem ette teatati. Tervitatav on kokkulepe, mille kohaselt olete nõus tööandjale hüvitise ilma töövaidluseta hüvitama. Samas ei välista see tööandja kahjunõuet, kui vähem etteteatatud aja tõttu tekib tööandjale täiendavaid kahjusid. Seega on mõistlik selles olukorras eelkõige tööandjaga kokkuleppele jõuda.

Ülesütlemisavaldus peab olema kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis (nt e-kiri, faks, sms, skype kiri, tähitud kiri jne). Oluline on, et teine pool ülesütlemisavalduse kätte saab ning hea oleks, kui saatjale jääb tõend, et ülesütlemisavaldus on välja saadetud. Keelatud pole ka ülesütlemisavalduse paralleelselt kirja ja e-kirja teel saatmine.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).