Tööõigus


Küsimus: Kas ametikoha koondamise kohta peaksin saama ka kirjaliku teatise või piisab tõesti koosolekul mainitust?07.08.2015

Tere! Tööandja teatas 26. juuni üldkoosolekul, et asutuse töö reorganiseeritakse ja minu osakonnajuhataja ametikoht koondatakse alates 1. septembrist. Kuna minu osakonnas vabaneb just üks madalamapalgaline töökoht, oleksin nõus selle vastu võtma. Mingeid kirjalikke dokumente pole aga tööandja seni esitanud, ei ametikoha koondamise ega võimalike tööpakkumiste kohta. Olen asutuses töötanud 22 aastat. Olen aru saanud, et kui jätkan tööd samas asutuses, siis koondamist ei toimu. Kas oleks aga mõistlik eeldada 90 päevast kirjalikku etteteatamist ja uut tööpakkumist ning lühema etteteatamisaja korral vastavat kompensatsiooni?
Aitäh vastuse eest!

Vastus: Anni Raigna, Tööinspektsiooni nõustamistalituse juhataja, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Tere!

Töölepingu seaduse (TLS) § 89 lg 3 kohaselt tuleb tööandjal enne töölepingu ülesütlemist koondamise tõttu pakkuda töötajale teist tööd, korraldades vajadusel täiendusõppe või muutes töötingimusi, kui muudatused ei põhjusta ebaproportsionaalselt suuri kulusid.

Antud juhul on TLS § 89 lg 3 nõue täidetud ka nii, kui tööandja teatab koondamisolukorrast ning pakub Teile uut tööd koosolekul, mitte kirjalikult. Tööandjal uue töö pakkumisel etteteatamistähtaegu seadusega ette nähtud pole - tööd tuleb pakkuda enne ülesütlemisavalduse esitamist. Kui olete nõus uue tööga jätkama, peate enda jaoks olulistes tingimustes läbi rääkima. Kui Te nõus ei ole, on tööandja ainus võimalus Teid koondada. Koondamisel peab tööandja esitama Teile ülesütlemisavalduse, pidades sh kinni etteteatamistähtajast (antud juhul 90 kalendripäeva). Kui tööandja seda ei tee/teha ei saa, siis tuleb vähem etteteatatud aeg hüvitada (TLS § 100 lg 5). Samuti tuleb koondamise korral maksta koondamishüvitist töötaja ühe kuu keskmise töötasu ulatuses (TLS § 100 lg 1). Teie tööstaaži arvestades, oleks Teil õigus koondamishüvitisele ka Töötukassalt - kahe kuu keskmise töötasu ulatuses.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).