Tööõigus
Küsimus: Kas mul on õigust tööandja käest küsida lisatasu aastate jooksul kogunenud nn. lisapäevade eest?28.10.2015
Olen tootmisega tegelevas ettevõttes töötanud aastaid. Alates 2011 kevadest paraku 3/4 töökoormusel. Töölepingu järgi on mu vahetuse kestvus 12 h ja seda 3 korda nädalas. Kui teha kiirelt kalkulatsioone, siis 3/4 täiskoormusest saaks kokku esimese 10 päevaga, kuid graafiku järgi tuleb töötatud päevad kuu lõikes vahemikus 10-13. Olen fikseeritud kuupalgaga. Kas mul on õigust tööandja käest küsida lisatasu aastate jooksul kogunenud nn. lisapäevade eest? Lisan juurde, et tööandjast tulenevalt, ei tule mul reaalselt kokku isegi 120 h. Ülemus on öelnud selle kohta, et ta arvestanud mu töö mahtu väikese varuga. Kui on mul õigust küsida siis mis kalkulatsiooni peaksin tegema? Endal on olemas aastate jooksul kogunenud reaalselt töötatud tunnid, töömaht ning tööpäevade tabelid.
Vastus: Liis Valdmets, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Vastuseks Teie küsimusele selgitan, et töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 44 sätestab ületunnitöö mõiste. Ületunnitööks on üle kokkulepitud aja töötamine, mida tehakse kas poolte kokkuleppel või tööandja ühepoolsel nõudmisel, kui see on põhjendatud erakorralise ja ajutise olukorraga, millest tulenevalt on vajalik töötaja viivitamatu panus. Ületunnitöö on kokkulepitud tööaega ületav töö olenemata sellest, kas töötaja töötab täistööajaga või osalise tööajaga. Näiteks kui töötaja ja tööandja on kokku leppinud osalises tööajas neli tundi päevas, siis on töötamine viiendal tunnil ületunnitöö ja tuleb vastavalt hüvitada. Summeeritud tööaja arvestuse korral on ületunnitöö kokkulepitud tööaega ületav töö arvestusperioodi lõpul.
TLS § 44 lõiked 6 ja 7 kehtestavad ületunnitöö hüvitamise tingimused ja korra. Seadus sätestab kaks võimalust ületunnitöö hüvitamiseks:
• TLS eeldab, et ületunnitöö hüvitatakse vabas ajas või
• pooled lepivad kokku ületunnitöö rahalises hüvitamises, milleks on töötaja 1,5-kordne töötasu.
Ületunnitöö hüvitamiseks mõeldud vaba aeg antakse kokkulepitud tööajast ning tasustatakse seetõttu nagu tavaline tööaeg. Vastav regulatsioon tagab töötajale ületunnitöö tegemise eest piisava kompensatsiooni ning kaitseb töötajat võimaliku töötasu languse eest. Kui tööandja ja töötaja on kokku leppinud ületunnitöö hüvitamise rahas, maksab tööandja ületunnitöö eest töötajale 1,5-kordset töötasu (TLS § 44 lõige 7).
Töötaja ja tööandja vahelisest töösuhtest tekkinud lahkarvamus lahendatakse võimaluse korral töötaja ja tööandja kokkuleppel, kui kokkulepet ei saavutata, on õigus pöörduda töövaidluse lahendamiseks kohtusse või töövaidluskomisjoni. Töövaidluskomisjoni avalduse näidis ja selgitused selle koostamiseks on olemas Tööinspektsiooni kodulehel: www.ti.ee.
Maksmata töötasu nõude esitamiseks on aega kolm aastat alates nõude tekkimise päevast. Avaldus tuleb töövaidlusorganisse esitada tähtaja jooksul, muidu on vastaspoolel õigus taotleda töövaidlusorganis nõuete esitamise õiguse aegumist, mille rahuldamisel jääb töövaidlus sisuliselt läbi vaatamata. Töövaidluskomisjon ei kohalda aegumist omal algatusel, vaid ainult menetlusosalise taotlusel.
Rahalise nõude korral tuleb avalduses näidata arvestused ja summa. Avaldusele tuleb lisada dokumentaalsed tõendid, millega oma nõudeid tõendate. Nõude rahuldamise seisukohast ei ole määrav lisatavate dokumentide maht, vaid asjakohasus.
Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
- Prindi küsimus Saada sõbrale Tagasiside
- Õigus > Tööõigus