Tööõigus
Küsimus: Kas tööandja saab mind graafikusse panna kahel järjestikusel pühal, nii 24. kui ka 31. detsembril?30.10.2015
Tere! Töötan graafiku alusel 0,5 kohaga, ühe vahetuse pikkus 24h. Asutuses on komme, et iga uus töötaja peab 31.12 tööl olema, täna ütles tööandja, et pole välistatud ka, et pean 24.12 tööl olema. Kas tööandjal on õigus panna mind tööle kahel pühal järjest? (mul on ka 5-aastane laps) Kas seadused ei sätesta kuidagi pühadel töötamist kui on eelkooliealine laps?
Vastus: Liis Valdmets, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Vastuseks Teie küsimusele selgitan, et töötaja peab tegema tööd kokkulepitud mahus, kohas ja ajal ning summeeritud tööaja rakendamisel vastavalt tööandja poolt koostatud tööajakavale ehk graafikule. Tööandja koostab graafikud lähtudes töö korraldamise vajadusest, kuid arvestades ka töötaja vajadust töö- ja eraelu korraldamiseks, samuti töö tegemise aja piiranguid. Tööandja peab lähtuma graafikuid koostades mõistlikkuse ja hea usu põhimõttest (võlaõigusseadus § 6 ja § 7), samuti võrdse kohtlemise printsiibist.
Töö korraldamise, sealhulgas tööaja korraldamise, eest vastutab tööandja. Sellest tulenevalt on otsustusõigus tööaja korralduse üle eelkõige tööandjal, eeldusel et tööandja arvestab kõiki seadusest tulenevaid tööaja piiranguid või muid tööaja korralduse osas töö- või kollektiivlepinguga kokku lepitud tingimusi. Tööandja on seega kohustatud tööaja korraldamisel kaaluma, kuidas saavutada kõige parem ja efektiivsem tööprotsess töötaja huve kahjustamata. Näiteks peab tööandja võimalusel arvestama töötaja soove seoses tema tervise või perekondlike kohustustega.
Seega tööandja koostab tööajakava pidades silmas ettevõtte vajadusi ja arvestab võimalusel töötaja soovidega.
Lisaks juhin tähelepanu, et 31.12 on lühendatud tööpäev mitte riigipüha, samas 24tunnise vahetuse puhul langeks siis ikka osa vahetusest 1. jaanuarile st riigipühale.
Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
- Prindi küsimus Saada sõbrale Tagasiside
- Õigus > Tööõigus