Tööõigus
Küsimus: Kas 20% töövõimega töötaja võib ühes asutuses töötada 1,5 kohaga ja 36 tunniste vahetustega?26.01.2016
Üks töötajatest soovib teha 36-tunniseid vahetusi aga teised töötajad ei soovi nii pikki vahetusi. Enne oli nii, et läksid hommikul ja lõpetasid järgmise päeva hommikul. Nüüd peab keegi tegema 12-tunniseid vahetusi või minema tööle ööseks ja lõpetama järgmisel õhtul.
Vastus: Ülle Kool, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Üldjuhul võib töövahetus kesta kuni 13 tundi. Töölepingu seaduse
( edaspidi TLS) § 51 lõige 1 sätestab, et töötaja peab puhkama vähemalt 11 tundi järjest 24 tunnises ajavahemikus. Sellest tulenevalt summeeritud tööaja korral ei või töövahetuse pikkus kokku koos ületunnitööga ületada 13 tundi.
Erandid on lubatud ja igapäevase puhkeaja piirangut ei kohaldata tervishoiu- ja hoolekandetöötajatele, nemad võivad kuni 24-tunnises vahetuses töötada kui tööandja on hinnanud sellise töötamisega kaasnevaid riske töökeskkonna riskianalüüsis ja leidnud, et töötamine ei kahjusta töötaja tervist ja ohutust (TLS § 51 lg 4).
Lisaks saab TLS § 51 lõige 3 kohaselt igapäevase puhkeaja piirangust teha erisusi. Töötaja võib töötada kuni 24-tunnises vahetuses, kui üheaegselt on täidetud järgmised eeldused:
-erisus on kokku lepitud kollektiivlepinguga;
-tegemist on direktiivi 2003/88 art 17 lg 3 nimetatud tegevusvaldkonnaga (tegevusvaldkonda hindab tööandja);
-tööandja on hinnanud sellise töötamisega kaasnevaid riske töökeskkonna riskianalüüsis ja leidnud, et töötamine ei kahjusta töötaja tervist ja ohutust.
Erisusi võib kollektiivlepinguga teha näiteks tegevuste puhul, kus töötaja töö- ja elukoht asuvad üksteisest kaugel või mis nõuavad teenuse/tootmise pidevat jätkumist, samuti gaasi, vee ja elektrienergia tootmiseks, turva- ja järelevalvetöötajate, sadama- ja lennuväljatöötajate ning reisijateveoga seotud töötajate puhul jne.
Seega, seaduses sätestatud lubatud erisuste korral saab töötada ainult kuni 24-tunnises vahetuses.
„Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).“
- Prindi küsimus Saada sõbrale Tagasiside
- Õigus > Tööõigus