Tööõigus


Küsimus: Kuidas lõpetada tööleping töötajaga, kes nõuab 4-päevast töönädalat ja võtab eri põhjustel vabu päevi?04.05.2016

Tere,
kuidas peaks käituma kui töötaja, kes on töötanud asutuses nüüdseks 1,1 aastat, hakkas peale katseaja lõppu vabu päevi küsima a la stiilis lapsed käisid nädalavahetusel külas, olen väsinud või käisin massaažis, lihased on haiged, tahaks vaba päeva või ma jäin bussist maha, kas võin koju jääda (vahemaa kodu ja töökoha vahel 2km) või siis, et jäin haigeks. Kui tööandja käskis haigestumise korral haigusleht võtta ilmus töötaja tööle ja teatas, et sai terveks. Vabade päevade andmisest keeldujat (tööandjat) tervitati solvavate väljenditega. Peale vanaduspensionile jäämist, 2 kuud tagasi, hakkas töötaja võtma vabu päevi 2x nädalas arstil käimiseks. Tööandja on seda ka võimaldanud. Ja viibib ka igakuiselt 10 päeva haiguslehel. Töötaja teatas, et enne ei saanud ta haiguslehte võtta, sest siis oleks pension ära rikutud. Töötaja nõuab, et tööandja lubaks töötajal käia tööl 4 päeva nädalas sama palga eest mida töötajale hetkel makstakse. Kuna tööandjal on vaja täistööajaga töötajat ja töötaja ei ole vastavasisulist avaldust esitanud, on see nii jäänudki. Nüüdseks on ka töötaja pöördunud töötervishoiuarstile, et saada ettekirjutust tööandjale vähendada tööaega seoses haigestumisega. Töövestlusel ei teavitanud töötaja, et on suhkruhaige ning vajaks eritingimusi. See selgus viiendal tööpäeval st haigestumine oli toimunud varem. Milliseid seaduses ettenähtud punkte on võimalik kasutada töötaja töösuhte lõpetamiseks?

Vastus: Grete Kirsimaa, advokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Tere!

Tööandjal on võimalik töötajaga tööleping erakorraliselt üles öelda, kui töötaja ei ole pikka aega tulnud toime tööülesannete täitmisega terviseseisundi tõttu, mis ei võimalda töösuhet jätkata. Töövõime vähenemist eeldatakse, kui töötaja terviseseisund ei võimalda tööülesandeid täita nelja kuu jooksul. Samas aga, kui arsti ettekirjutuse järgi tuleb töötingimusi muuta sellisel viisil, mis on tööandja jaoks liigselt koormav, ei ole tingimata vajalik oodata neljakuise perioodi möödumist. Siiski on tööandjal kohustus töötajale pakkuda võimaluse korral teist tööd TLS § 88 lg 2 alusel.

Kui töötaja ei järgi tööandja korraldusi, muuhulgas ka ei ilmu õigeaegselt tööle või puudub töölt ilma põhjuseta, on tööleping võimalik ka üles öelda TLS § 88 lg 1 p 3 alusel, kui töötaja on hoiatusest hoolimata eiranud tööandja mõistlikke korraldusi või rikkunud töökohustusi. See alus eeldab aga tööandja eelnevat hoiatust.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.

Grete Lüüs
Advokaadibüroo LMP
advokaat

Tallinn & Tartu & Valga
Tel: 7 300 400
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee