Tööõigus


Küsimus: Kas koondamise etteteatamisajal pean tõesti kodus istuma, kuna tööd ei ole?06.05.2016

Tere, sain eile koondamisteate, kus kirjas, et koondamispäev on 02.08.2016 ehk siis 90 päeva pärast. Töökoht, kus töötasin, on kauplus ja see kauplus kaob ära. Nagu ma aru saan peab tööandja mulle need 90 päeva pakkuma tööd, aga eile kirjutas meili peale, et tööd pole ja istu kodus, kas see on normaalne? Kas võib nii teha, et ma need 90 päeva istungi niisama kodus või mis ma ette võiks võtta? Samas teise kaupluse töötajad, mis asus teises keskuses ja siis Tartus asuva kaupluse töötajad koondati päeva pealt, kas see on normaalne, et meid alles teavitati koondamisest?

Vastus: Helena Ilves, nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lugupeetud pöörduja

Vastuseks Teie pöördumisele selgitame, et töötajate koondamise korral peab tööandja järgima töölepingu seaduses (TLS) § 97 lg 2 sätestatud etteteatamistähtaegu.

Juhul kui tööandjal ei ole töötajale etteteatamise perioodiks kokkulepitud tööd anda, võib etteteatamistähtaja ka järgimata jätta. Sellisel juhul tuleb tööandjal erakorralisest ülesütlemisest vähem ette teatatud aeg töötajale rahas hüvitada (TLS § 100 lg 5). Hüvitist on õigus saada töötaja keskmise tööpäevatasu alusel nende tööpäevade eest, mis jäävad etteteatamistähtaja perioodi sisse ja mille võrra vähem ette teatati.

Vastavalt TLS § 28 lg 2 p 1 peab tööandja kindlustama töötaja tööga. Kui tööandja töötajat tööga ei kindlusta etteteatamistähtaja perioodil, siis tuleb töötajale maksta selle aja eest keskmist töötasu. TLS § 35 kohaselt on tööandja kohustatud maksma töötajale keskmist töötasu aja eest, mil töötaja on töövõimeline ja valmis tööd tegema, kuid tööandja ei ole andnud tööd.

Seega, ilma töötasu maksmiseta tööandja Teid koju nö töö ootele saata ei või. Olukorras, kus tööandja on jätnud Teile tasumata töölepingu seadusest tulenevad hüvitised või ei ole kindlustanud kokkulepitud tööga ning ei ole maksnud selle perioodi eest keskmist töötasu, on Teil õigus pöörduda oma nõudega töövaidlusorgani (kohus või töövaidluskomisjon) poole.

Lisan lingi, kust võite leida töövaidluskomisjonile esitatava avalduse blanketi ja selgitused selle täitmiseks, samuti info töövaidluskomisjonide asukohtade, piirkondade ja lahtioleku aegade kohta: http://www.ti.ee/est/toeoesuhted-toeoevaidlus/toeoevaidluste-lahendamine/avalduse-esitamine-toeoevaidluskomisjonile/

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist @ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).