Tööõigus

Küsimus: Kas seadus lubab võtta vaba päeva, kui laps läheb esimesse klassi?31.08.2011

Tere!
Minu laps läheb esimesse klassi ja ma palusin vaba päeva ülemuselt, kuna mul on graafikualane töö ja olen selle järgi 1. septembril tööl. Tema aga ei anna seda mulle vaid soovitas selle päeva kellegi teisega ära vahetada. Kas on mingit seadust selle kohta, et ma saaksin selle päeva vabaks ja ei pea seda päeva kellegile tagasi tegema, rahaliselt kinni maksma?
Teid ette tänades!

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere.

Seadust selle kohta, mis kohustaks tööandjat andma vaba päeva töötajale tema lapse/te koolimineku puhul (1.septembril), ei ole, kuid võib seda teha ning on isegi soovituslik. Seda kõike loomulikult siis, kui töö iseloom seda võimaldab.

Alljärgnevas loetelus toon välja võimalused selle päeva vabaks saamiseks:

• tööandja annab lisa vaba päeva (makstes töötasu) kõigile firma töötajatele (võib olla ema või isa või üks vanematest), kelle laps läheb kooli (näiteks 1., 2. ja 3. klassi);
• tööandja ja töötaja lepivad kokku töötajale viimase soovil ühepäevase tasustamata puhkuse päeva andmises;
• planeerida juba puhkuste ajakava koostamisel osa oma korralisest puhkusest nõnda, et vabaks jääks ka lapse esimene koolipäev;
• kasutada lapsepuhkust;
• kollektiiv- või töölepingus nähakse ette lisapuhkepäev lapsevanemale lapse esimesel koolipäeval.

Ilusat kooliaasta algust.

Merike Michelson

www.metiabi.eu
info@metiabi.eu