Tööõigus

Küsimus: Kas isapuhkus algab juba sündimise päevast?01.09.2011

Tere
Kui mul sündis eile laps kell 4 õhtul ja teavitasin samal päeval oma ülemust, kas tal on õigus panna mind samal päeval juba puhkusele?

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere!

Isal on õigus saada kokku kümme tööpäeva isapuhkust kahe kuu jooksul enne arsti või ämmaemanda määratud eeldatavat sünnituse tähtpäeva ja kahe kuu jooksul pärast lapse sündi. Isapuhkuse eest tasutakse tema keskmise töötasu alusel, kuid mitte rohkem, kui on kolmekordne Eesti keskmine brutokuupalk andmete alusel, mis Statistikaamet on avaldanud puhkuse kasutamise kvartalist arvates üle-eelmise kvartali kohta (TLS § 60).

TLS §60 teine lause räägib isapuhkuse tasustamisest, mis jõustub vastavalt TLS §190 lõikele 3 alates 01.01.2013.a.
See tähendab, õigus on puhata, kuid tasustama hakatakse alates 01.01.2013.a.

Selleks, et saaksite kasutada isapuhkust, on Teil vaja taasesitatavas vormis esitada avaldus tööandjale selle kasutamiseks. Ükski tööandja seda ise otsustada ei saa. Kõik käib ikka poolte kokkuleppel. Teil on seaduse järgi selleks lihtsalt õigus.

Õnnitlused perele lapse sünni puhul!

Merike Michelson

www.metiabi.eu
info@metiabi.eu