Tööõigus


Küsimus: Kas graafikuväliselt töötelefoniga kodus valves olemine riiklikul pühal on tööaeg?04.10.2016

Kas tööandjal on õigus nõuda, et riiklikul pühal olen töötelefoniga kodus valves, võtan vastu klientide kõned ja vajadusel tegelen probleemidega? Graafiku järgi on tegemist töövabade päevadega. Kas ja kuidas need tasustatakse?

Vastus: Leonid Siniavski, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Vastuseks Teie küsimusele selgitame järgmist. Töösuhtes kohaldatava valveaja mõiste ja piirangud sätestab töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 48. Valveaeg on aeg, mil töötaja ei ole kohustatud täitma tööülesandeid, aga on kohustatud olema kokkulepitud tingimustel valmis tööandja korralduse alusel tööülesandeid täitma asuma (TLS § 48 lõige 1). Valveaeg ei ole ei töö- ega puhkeaeg. Valveaega saab rakendada ainult siis, kui töölepingu pooled on selles kokku leppinud, ehk siis tööandja peab riiklikul pühal valveaja kohaldamiseks saama Teie nõusoleku.

Valveaja rakendamisel peab tööandja tagama töötajale igapäevase ja iganädalase puhkeaja vastavalt TLS § 51 ja § 52 sätestatule. Valveaja kohaldamise kokkulepe, millega töötajale ei ole tagatud igapäevase ja iganädalase puhkeaja kasutamise võimalus, on tühine (TLS § 48 lõige 2).

Kompensatsiooniks selle eest, et valveajal ei saa töötaja täiel määral puhkamisele keskenduda vaid peab olema vajadusel valmis koheselt tööülesandeid täitma, on tööandjal kohustus maksta nn valveaja tasu, mis ei või olla väiksem kui 1/10 kokkulepitud töötasust (TLS § 48 lõige 1). Niipea kui töötaja asub tööülesandeid täitma, loetakse see aeg TLS § 48 lõike 3 alusel tööajaks (töötaja allub tööandja juhtimisele ja kontrollile) ning selle eest peab tööandja maksma töötajale töölepingus kokku lepitud töötasu.

Töötaja ja tööandja vahelisest töösuhtest tekkinud lahkarvamus (ka valveaja kohaldamise ja valvetasu osas) lahendatakse võimaluse korral töötaja ja tööandja kokkuleppel. Kui kokkulepet ei saavutata, on töötajal õigus pöörduda töövaidluse lahendamiseks kohtusse või töövaidluskomisjoni. Töövaidluskomisjoni avalduse näidis ja selgitused selle koostamiseks on olemas Tööinspektsiooni veebilehel: http://www.ti.ee.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).