Tööõigus


Küsimus: Mida ette võtta, kui teen ära sama tööd, mis teises vahetuses teevad kolm inimest?12.10.2016

Tere! Kui tootmisettevõttes on koostatud nn arenemisplaan kategooriate järgi (mida rohkem oskad, seda parem kategooria). Sealt tuleneb ka palga suurusjärk. Eelnevalt mainin eelkõige diskrimineerimist (minu silmis), Nt mina olen mitmele ametikohale määratud üksi töötama, aga teise vahetusse on määratud selleks kolm inimest (kus kaks inimest on sama kategooriaga, mis minagi). Jah, ma võin teha erinevaid töid, mida oskan, aga mitut korraga? Kuidas antud olukorras käituda? Ametijuhendi kohta niipalju, et mitme ametikoha täitmisest pole juttugi.

Vastus: Anneli Lepik, nõustamisjurist, Tööinspektsioon

Lugupeetud pöörduja,

Selgitan, et tööandja saab nõuda üksnes nende töökohustuste täitmist, mis on töölepingus kokku lepitud või mis tulenevad töö laadist.
TLS § 5 lõike 1 p 3 kohustab tööandjat teavitama töötajat tehtavatest tööülesannetest, mis võivad näiteks olla kirjas töölepingus või töölepingu juurde lisana kuuluvas ametijuhendis. Tööülesannete kirjeldus peab olema piisavalt selge ja mõlemale poolele üheselt arusaadav. Töölepingus kokkulepitud tingimused on muudetavad üksnes poolte kokkuleppel.
Seega on töösuhte käigus tööandjal õigus nõuda töötajalt vaid sellist tööd, nagu tööülesannete kirjelduses on kokku lepitud (TLS § 17 lg 1) ning töötaja ei ole kohustatud tegema muud tööd (v a juhul, kui ülesande või korralduse täitmine tulenes hädavajadusest (TLS § 17 lg 4), s.o tööandja varale või muule hüvele kahju tekkimise ohu korral).
Töötajal on tekkinud olukorras õigus pöörduda edasiste arusaamatuste vältimiseks tööandja poole ja paluda täpsustada tema poolt täidetavad tööülesanded. Nimelt kohustab TLS § 5 lõige 2 tööandjat esitama töölepingu andmed (sh tööülesanded) heauskselt, selgelt ja arusaadavalt. Andmed tuleb sõnastada viisil, mis võimaldab töötajal neist üheselt aru saada.
Töösuhtes tekkinud eriarvamused on õige proovida lahendada esmalt poolte läbirääkimiste teel ning kui see tulemusi ei anna, on töötajal võimalus oma õiguste kaitseks pöörduda töövaidlusorganisse (töövaidluskomisjoni või kohtusse).

Mis puudutab diskrimineerimist, siis seda käsitleb võrdse kohtlemise seadus. Täiendavat infot selle kohta, mida võib pidada diskrimineerimiseks, on võimalik leida tööinspektsiooni kodulehelt http://www.tooelu.ee/et/tootajale/Toosuhted/vordne-kohtlemine-vordsed-voimalused/vordne-kohtlemine