Tööõigus

Küsimus: Kuidas saab inimene ametlikult endale lapsehoidja palgata?13.02.2017

Küsin ühe eraisiku asemel, kes on ise välisriigi diplomaat, ning soovib palgata lapsehoidjat.
1) Kuidas registreerib end maksukohustuslaste registrisse?
2) Kas maksuarvestus käib sama moodi kui töölepingu puhul? Kas peab maksma tööandja töötuskindlustusmakse?

Ette tänades!

Vastus: Anni Raigna, Tööinspektsiooni nõustamistalituse juhataja, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Tere!

Lapsehoidja tööle võtmisel tuleb ennekõike ära otsustada, milline leping sõlmitakse. See oleneb töö iseloomust. Töösuhtega ei ole tegemist juhul, kui tööd tegev isik on töö tegemise viisi, aja ja koha valikul olulisel määral iseseisev. Lapsehoidja töö puhul see üldjuhul nii ei ole, mistõttu on mõistlik sõlmida tööleping. Kui pooled soovivad sõlmida töölepingu asemel mõne võlaõigusliku lepingu, nt töövõtu- või käsunduslepingu, siis see on nende otsustada. Oluline on mõista, et vaidluse või ka järelevalve käigus on võimalik hinnata võlaõiguslik suhe ümber töösuhteks.

Igasugune töötamine tuleb registreerida töötamise registris. Töötamist saab registreerida ka füüsiline isik. Mis puudutab makstavaid makse, siis need on nii töölepingu kui ka töövõtulepingu ja käsunduslepingu puhul samad.

Täiendavat informatsiooni töötamise registri ja maksude osas soovitame küsida Maksu- Ja Tolliametilt: https://www.emta.ee/et/kontaktid-ja-ametist/kontaktid-tagasiside/infotelefonid-ja-e-posti-aadressid.