Tööõigus

Küsimus: Puhkepausid kuvariga tööl19.09.2011

Tere,
minu vahetus kestab 6,5 tundi. Tasustatud sellest on 6h, pooletunnine lõunapaus on tasustamata, lisaks on kuue tunni sees lubatud võtta veel kaks lühemat pausi (kumbki 12 minutit). Töötada saab ainult kuvarit kasutades, mingit asendust sellele pole (täpsustuseks ütlen, et töö sisuks on klienditeenindus telefoni teel, nii et ma pole kindel kas tõsiasi, et kliendi kuulamise ajaks võiksin iseenesest korraks silmad kinni panna, loeb puhkepausina või mitte, aga enamiku ajast pean arvutist neile infot otsima). Seadus ütleb: "Puhkepauside kestus peab moodustama vähemalt 10% kuvariga töötamise ajast." Minu küsimus - kas on õige, et seda arvestatakse minu situatsioonis kogu tööajalt, s.t. praegu läheb ka tasustamata 0,5h lõunapaus puhkepausina kirja või oleks õige arvestada 10% ainult kuuest tunnist, s.t., et lisaks lõunapausile peaks veel 36 minutit pausidena tagatud olema?

Vastust oodates,
V. A.

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Tegemist on tõepoolest tõlgendamise küsimusega, kus olen kohanud erinevaid arvamusi. Paraku väljub Teie küsimus minu spetsiifikast ja lõplikku tõde ei julge kuulutada. Ei taha Teile šarlatani kombel nõu anda. Soovitan tööpäevadel kl 10-15 pöörduda Tööinspektsiooni juristi poole telefonil 640 6000 - seal peaksite saama töökeskkonda kontrolliva asutuse tõlgenduse.

Tervist säästvaid töötingimusi soovides:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu