Tööõigus

Küsimus: Kas võib töötasust kinni pidada?19.09.2011

Kas tööandjal on õigus panna töölepingusse sisse selline punkt: iga kuu peetakse palgast kinni 15% ja kui kuue kuu möödudes oled veel samas kohas tööl, siis makstakse see välja?
Saan küll aru, et sellega kindlustab tööandja ennast, et kaader ei vahetuks, aga on selleks tal ka seaduslik õigus?

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Kuigi minul jookseb juba 17. aasta personalitööd, on selles ikka veel minu jaoks üllatusi, mis trikkidega tööandja või töötaja suudab välja tulla! Seekord siis tööandja. Küsiksin emotsionaalselt vastu, kas tööandja kavatseb Teie käest pool aastat protsendivaba laenu võtta? See on ju Teie väljateenitud raha, mille kulutamise üle saate ainult Teie otsustada!
TLS § 33 lg 1 sätestab, et töötasu makstakse kord kuus, kui ei ole kokku lepitud lühemat tähtaega. Pikemat töötasu maksmise tähtaega seadus ette ei näe.
Ja veel: TLS § 32 ütleb: "Kokkulepe, mille alusel töötaja on kohustatud töötasu ja muid hüvesid kasutama teatud eesmärgil, on tühine." Tõlgendus Teie juhtumile on see, et Teile tahetakse peale panna seadusevastast kohustust kasutada oma töötasu teatud eesmärgil (tööandjale laenuandmine).
Tervet mõistusega töösuhteid soovides:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu