Tööõigus

Küsimus: Kas töötaja ei peagi saama ühtegi vaba päeva nädalas, kui töötunnid saab täis poolikute päevade tõttu?17.11.2017

Tere.
Kui töötaja on tööl täistööajaga, kuid tööaeg on esmaspäevast neljapäevani iga päev kella 12.00-16.00 4 tundi päevas, reedel kella 12.00-22.00, 10 tundi päevas, laupäeval kella 12.00-20.00, 8 tundi päevas ja pühapäeval 12.00-18.00, 6 tundi päevas. Kokku 40 tundi nädalas. Kas siis töötaja ei peagi saama ühtegi vaba päeva, kuna töötunnid on täis ja ületunde ei tule? Kuna vabade päevade saamisel ei saa töötaja norm tunde täis.

Vastus: Kaire Saarep, Ennetusosakonna juhataja, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lugupeetud pöörduja

Töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 52 lg 2 kohaselt peab töötajale summeeritud tööaja arvestuse korral jääma seitsmepäevase ajavahemiku jooksul vähemalt 36 tundi järjestikust puhkeaega. See tähendab, et tööaega ei ole võimalik planeerida selliselt, et töötaja käib tööl seitsmel järjestikusel päeval, sest vastasel juhul pole täidetud iganädalase kohustuliku puhkeaja nõue.

Töötaja ja tööandja lepivad töölepingu kirjalikus dokumendis kokku töökoormuses (TLS § 5 lg 1 p 7). Kui töötaja ja tööandja lepivad kokku täistööajas, siis TLS § 28 lg 2 p 4 kohaselt peab tööandja tagama kokkulepitud tööaja. Samaaegselt peab olema tagatud ka seaduses sätestatud puhkeaeg. Seega kui kokku on lepitud täistööajas, siis tööandja peab töögraafiku koostama selliselt, kus on tagatud täistööajale vastavad töötunnid ning samaaegselt on täidetud ka kohustuslik puhkeaja nõue.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).