Tööõigus

Küsimus: Kas TLS §88 lg 1p 2 alusel tööandja poolt lõpetatud tööleping tagab töötuskindlustushüvitise saamise töötuks registreerumisel?06.02.2018

Küsimus: Kas TLS §88 lg 1p 2 alusel tööandja poolt lõpetatud tööleping tagab töötuskindlustushüvitise saamise töötuks registreerumisel? Kui pikk on etteteatamistähtaeg tööandja poolt enne sel alusel töölepingu lõpetamist?

Vastus: Anni Raigna, Tööinspektsiooni nõustamistalituse juhataja, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Tere!

Töötuskindlustuse seaduse § 6 lg 2 sätestab, et töötuskindlustushüvitisele ei ole õigust kindlustatul, kelle viimane töö- või teenistussuhe lõppes:
1) töölepingu ülesütlemisel töötaja algatusel või teenistussuhte lõpetamisel ametniku algatusel, välja arvatud töösuhte lõpetamisel töölepingu seaduse § 37 lõikes 5, § 91 lõikes 2 ja § 107 lõikes 2 nimetatud alustel;
2) töölepingu seaduse § 88 lõike 1 punktides 3–8 nimetatud põhjusel või avaliku teenistuse seaduse § 94 alusel distsiplinaarsüüteo eest teenistusest vabastamisega;
3) poolte kokkuleppel.

Näiteks Teil õigus saada töötuskindlustushüvitist, kui:
1) teid koondati;
2) asutus likvideeriti;
3) tööleping lõppes katseajal;
4) tööandja ütles töölepingu üles töötaja pikaajalise töövõimetuse tõttu (TLS § 88 lg 1 p 1 ja 2);
5) teie tähtajaline tööleping lõppes;
6) töötaja ütles tööepingu üles tööandja kohustuste rikkumise tõttu, eelkõige tööandja on oluliselt viivitanud töötasu maksmisega jms.

Isikul on õigus töötuskindlustushüvitisele juhul kui ta vastab kõigile alljärgnevatele kriteeriumitele:
1) on töötuna arvele võetud;
2) on esitanud töötuskindlustushüvitise avalduse;
3)on töötuna arvelevõtmisele eelnenud kolme aasta jooksul vähemalt 12 kuud töötuskindlustusstaaži;
4) viimane töösuhe on lõppenud alusel, mis annab õiguse taotleda töötuskindlustushüvitist (nt TLS § 88 lg 1 p 2)

Seega, kui Teie töölepingu lõpeb töölepingu seaduse § 88 lg 1 p 2 alusel, on Teil õigus töötuskindlustuse hüvitisele.

Töötuskindlustuse hüvitise saamise tingimustega on Teil võimalik tutvuda töötukassa kodulehel: https://www.tootukassa.ee/content/toetused-ja-huvitised/tootuskindlustushuvitis.

Mis puudutab etteteatamistähtaegu, siis erakorralisest ülesütlemisest peab tööandja töötajale ette teatama, kui töötaja töösuhe tööandja juures on kestnud:
1) alla ühe tööaasta – vähemalt 15 kalendripäeva;
2) üks kuni viis tööaastat – vähemalt 30 kalendripäeva;
3) viis kuni kümme tööaastat – vähemalt 60 kalendripäeva;
4) kümme ja enam tööaastat – vähemalt 90 kalendripäeva.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).