Tööõigus


Küsimus: Kas töötaja peab kindlasti kasutama võimalust minna puhkusele kui ta ise seda ei soovi?01.03.2018

Tere
Kas töötaja peab kindlasti kasutama võimalust minna puhkusele kui ta ise seda ei soovi?
Aitäh!

Vastus: Anni Raigna, Tööinspektsiooni nõustamistalituse juhataja, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Tere!

Puhkuse eesmärk on anda töötajale lisaks igapäevasele ja iganädalasele puhkeajale täiendavat töövaba aega töövõime taastamiseks. Töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 68 lg 5 alusel tuleb põhipuhkust kasutada kalendriaasta jooksul. Kasutamata puhkuseosa viiakse üle järgmisesse kalendriaastasse. Kasutamata jäänud puhkuseosa all peetakse silmas puhkust, mille väljavõtmist on takistanud kas ettevõtte hädavajadusest või töötaja isikust tulenev oluline põhjus.

TLS § 70 lg 3 kohaselt on tühine kokkulepe puhkuse hüvitamiseks raha või muude hüvedega töölepingu kestuse ajal. Keelu eesmärgiks on vältida ületöötamist ning pakkuda töötajale võimalust reeglipäraselt iga-aastaselt väljuda töörutiinist.

Väsinud töötaja kulutab sama töö tegemiseks rohkem aega, teeb sagedamini hiljem parandamist vajavaid vigu ning on loominguliselt vähem produktiivne. Samuti mõjutab ületöötamine mõjutab otseselt töötaja tervist. Ületöötamine põhjustab kõrget vererõhku, tööstressi (sh depressiooni), kehakaalu tõusu ja kõikvõimalikke muid tervisehädasid. Väsimus võib põhjustada ka tööõnnetusi ning kutsehaigestumisi.

Seetõttu on puhkuse kasutamine väga oluline. Puhanud töötaja on õnnelikum ja tervem ning ka tööandjal on rohkem kasu töötajast, kes on rahulolevam, produktiivsem ning töövõimelisem.

Kui töötaja ise puhkust ei vali või ei saa valida, määrab töötaja põhipuhkuse aja tööandja ning lisab selle puhkuste ajakavasse. Töötaja ei saa puhkusele jäämisest keelduda.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).