Tööõigus

Küsimus: Kas mõistan õigesti puhkuseseadust, et enne dekreeti jäämist on mul õigus välja võtta puhkus 28 päeva?26.09.2018

Tere
Asusin uude kohta tööle 21.05.2018. Dekreet algab mul 13.12.2018. Kas mõistan õigesti Puhkuseseaduse §13 punkt 2, et enne dekreeti jäämist on mul õigus välja võtta puhkus 28 päeva. (lepingus on puhkus 28 päeva)?

Aitäh

Vastus: Kaire Saarep, Ennetusosakonna juhataja, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lugupeetud pöörduja

Puhkuse kasutamist reguleerib töölepingu seadus (edaspidi TLS). Puhkuseseaduse kehtivuse lõpp oli 30.06.2009. TLS § 69 lg 7 p 1 kohaselt on naisel vahetult enne ja pärast rasedus- ja sünnituspuhkust või vahetult pärast lapsehoolduspuhkust õigus kasutada põhipuhkust endale sobival ajal.

Samas juhime tähelepanu asjaolule, et kui töötaja teenib 28 kalendripäeva põhipuhkust ühe kalendriaasta eest. Kui töötaja töötab nt pool aastat, siis on ta proportsionaalselt teeninud 14 kalendripäeva põhipuhkust. Kui asusite tööle 21.05.2018, siis teenite puhkust alates 21. 05 kuni rasedus- ja sünnituspuhkuse (nn dekreedi) lõpuni. Lapsehoolduspuhkusel viibitud aja eest töötaja põhipuhkust ei teeni. 2018. aastal väljateenitava põhipuhkuse päevade arvu teadasaamiseks tuleb 28 jagada 365-ga ning korrutada kalendripäevade arvuga 21.05-31.12.2018.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).