Tööõigus

Küsimus: Kuidas arvestada kuu normtunde, kui olen mõne päeva puhkusel?12.10.2018

Tere.
Selle aasta novembris on 176h norm töötunnid. Mul on novembris nelja-päevane puhkus. Töötan 12h vahetustes. Mitu tundi on sel juhul mul novembris tööaega?
Aitäh

Vastus: Kaire Saarep, Ennetusosakonna juhataja, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lugupeetud pöörduja

Kui töötaja viibib novembris planeeritud puhkusel ning tööajakava on koostamata, siis tuleb lähtuda töökoormusest ehk arvestuslikult töötundide arvust päevas. See tähendab seda, et kui töötaja töötab täistööaja alusel, siis tema arvestuslik töötundide arv päevas on 8 ja nädalas 40. Selle järgi leitakse ka töötaja igakuine tööajanorm. Novembris on 22 kalendaarset tööpäeva (E-R, v.a riigipühad). Nortundide arv on täistööajaga töötajal novembris 22 × 8 = 176.

Kui täistööaja alusel töötav töötaja viibib põhipuhkusel nt E-N, siis tema tööajanorm väheneb novmebris 176 – 4 × 8 = 144 tundi. Kui töötaja viibib põhipuhkusel nt N-P, siis tema tööajanorm väheneb novembris 176 – 2 × 8 = 160. Seega töötaja normtundide arv oleneb sellest, mitu põhipuhkuse päeva langeb kalendaarsetele tööpäevadele.

Töötaja tegelik tööpäeva pikkus on oluline siis, kui tööajakava on juba koostatud. Oletame, et käes on novembrikuu, tööajakava on koostatud, töötaja käib selle alusel tööl, kuid haigestub ootamatult 16-19.11 (R-E) ning jääb haiguslehele. Tööajakava alusel oleks ta pidanud olema tööl R 12 tundi, L 12 tundi, P 12 tundi, E vaba. Sellisel juhul vaadeltakse juba koostatut tööajakava ning töötaja tööajanorm väheneb novembris järgmiselt: 176 – 12 – 12 – 12 = 140.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).