Tööõigus

Küsimus: Kas tehtud ületundide eest võib nüüd tööandja meile lisapuhkepäevi anda?06.12.2011

Tere, kas tööandja käitub õigesti kui: meie firmas oli oktoobris palju tööd, isegi nii palju, et tegime kõvasti ületunde (jutt on tükitööst, mis tasustati tavahinnakirja alusel). Nüüd on olukord niipidi, et tööd on vähe ja tööandja "soov"(soovitus) sundpuhkusele saata/minna, kuna "oktoobris tegid nelikümmend ületundi ja nüüd oled 5 päeva kodus". Raha nende 5 päeva eest loomulikult ei saa, sest selle olen oktoobri palgaga kätte saanud. Olgu veel lisatud, et enne ületundide tegemist ei olnud tööandjaga kokkulepet, kas tasustatakse need tunnid rahas või vaba aja andmisega. Proovisin ka tööandjaga rääkida, et pole nõus ilma rahata kodus istuma. Tema taktika on aga selline, et kui temaga nõus ei olda, siis näitab uksekohta. Mida teha? Kas tal on õigus nii toimida?

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere.

Tööandjal on kohustus hüvitada ületunnid vaba aja andmisega, kui ei ole kokku lepitud selle rahas hüvitamine. Seega on Teiega käitutud igati korrektselt. Kui töötaja on töötanud ettenähtust rohkem, peetakse oluliseks tema tervise säästmine ehk taastumine.
Kahjuks küll tundub see tänasel päeval pigem karistuse kui motivatsioonina, kuid ei ole halba ilma heata...
Loodetavasti ei võta "hea" äratundmine kaua aega.

Meeleolukaid puhkepäevi soovides.

Merike Michelson

www.metiabi.eu
info@metiabi.eu