Tööõigus

Küsimus: Kuidas arvestatakse puhkust enne rasedus- ja sünnituspuhkust?15.12.2011

Tere,
Soovin 1. jaanuarist 2012 välja võtta põhipuhkuse. Kas mul tekib õigus 28 päevale või vaid 5x2,33=11,65 päevale (dekreet lõpeb juuni algul). Sünnitustähtaeg on 28. veebruar.

Ise oleks soovinud jääda puhkusele 1-28. jaanuar ning dekreeti 29.jaanuarist (30 päeva enne tähtaega). Tean, et puhkan ette ning tööle naastes pole puhkuseõigust.

Raamatupidaja väidab, et mul on õigus vaid rasedus- ja sünnituspuhkuse lõpuni teenitud päevade eest saada puhkust. Kuid ma pole lapsehoolduspuhkuse avaldust veel teinud.

Kuidas tõlgendada Töölepinguseaduse § 69, lg 7 : Õigus nõuda põhipuhkust sobival ajal on:
1) naisel vahetult enne ja pärast rasedus- ja sünnituspuhkust või vahetult pärast lapsehoolduspuhkust;

Saan aru, et 2012.aasta põhipuhkuse õigus tekib 1.jaanuarist alates?

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere.

Jah, olete õigesti aru saanud. Põhipukuse arvestus algab 01. jaanuarist ning lõpeb 31. detsembril.
Kui 2011.aasta põhipuhkus on kasutatud, tekib Teil 2012.aastal õigus uuele põhipuhkusele. Kuna jääte 29. jaanuarist rasedus- ja sünnituspuhkusele, mis lõpeb juuni alguses, siis teenite välja 12 kalendripäeva põhipuhkust.

Lapsehoolduspuhkuse ajal töösuhe peatub, seetõttu ei teki ka õigust puhkusepäevadele.

Töölepinguseaduse § 69, lg 7 annab õiguse nõuda põhipuhkust talle sobival ajal nimetatud perioodidel, kuid ikka selles ulatuses, mis saab välja teenitud.

Meeldivat pühade- ja lapseootust!

Merike Michelson

www.metiabi.eu
info@metiabi.eu