Tööõigus

Küsimus: Kas töötajal on õigus digitaalselt või väljatrükina saada tükitöötasu hindasid?16.04.2012

Töötasu arvestamise aluseks on ettevõttes tükitöö hinnad. Kuna tekkisid kahtlused palga õiges arvutamises, läksin ülemustelt aru pärima. Viimase kolme kuu jooksul kaks korda aru pärides selgus, et kahel korral palk valesti kokku arvutatud, minu kahjuks. Peale seda soovisin kõigi minu poolt tehtavate tööde hindu teada saada, et saaksin edaspidi oma töötasu kontrollida. Nüüdseks olen üle kuu aja vahelduva eduga hindu teada saada üritanud. Ülemus keeldub neid mulle andmast põhjendusega, et äkki lekivad need konkurentidele. Lõpuks pakkus, et tule kontorisse ja vaata arvuti ekraanilt, millist hinda teada tahad. Kuid kuna hetkeseisuga on mul ca 500 erinevat tööoperatsiooni viimase 1,5 aasta jooksul olnud, siis ma ei suuda neid hindasid mingil moel meelde jätta peale vaadates korraks. Siit ka küsimus, et kas töötajal on õigus digitaalsel kujul või väljatrükina saada tükitöötasu hindasid või on antud juhul tööandjal õigus kui ta neid väljastamast keeldub?

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere.

Tööandja on kohustatud andma töötaja nõudmisel andmeid temale arvutatud ja makstud või maksmisele kuuluva töötasu kohta ning muid töötajat või töösuhet iseloomustavaid teatisi ( TLS 28 lg 12).
Kuna töötasu avestamise aluseks on tükitöö hinnad, ei näe selle salastamise põhjust.
Alusetu kahtlustus ebalojaalsuses on töötaja suhtes sama väär, kui talle vale töötasu arvestamine.
Soovitan esitada tööandjale kirjalik nõue, millele kindlasti märkida ka kuupäev ja andmete edastamise viis.

Usaldust ning läbipaistvust töösuhtesse!

Merike Michelson

www.metiabi.eu
info @metiabi.eu