Tööõigus

Küsimus: Kui lühendatud tööpäev peaks lõppema lõunapausi lõpus, kas töötaja võib minna ära lõunapausist alates?19.04.2012

Asutuses on tööpäev 8.00-16.30. Ette on nähtud lõuna 30 minutit, mida võib kasutada alates 12.00.
Kollektiivlepingu kohaselt lühendatakse uusaastale, Eesti Vabariigi aastapäevale, võidupühale ja jõululaupäevale eelnevat tööpäeva nelja tunni võrra.
Kas tööandjal on õigus öelda, et nelja tunni võrra lühem tööpäev kestab kuni 12.30? Või on õigus töötajal minna 12.00 lõunale?
Tänan

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Kollektiivlepinguga on töötajatele kehtestatud seadusega ettenähtust soodsamad tingimused, lühendades kohustuslikult 3 tunni võrra lühendatud tööpäevi täiendavalt veel ühe tunni võrra.
TLS § 47 lg 2 tulenevalt on tööandjal kohustus võimaldada vähemalt 30-minutiline vaheaeg peale 6-tunnist töötamist. Seega - kui kollektiivlepingus ei ole eraldi välja toodud lõunapausi andmise kohustust lühendatud tööpäeval, siis juba loodud soodustingimustele veel täiendavat soodustust juurde nõuda oleks kummaline.
Loodetavasti jõuavad kõik siiski õigel ajal praami peale ja enne lõkke süütamist jaanitulele.

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu