Tööõigus

Küsimus: Kuidas peaksin vormistama lisainimese tööle, kelle töötunnid ei ole kindlalt ette teada?05.09.2012

Tere. Meil on selline asutus, kus kuus iga päev töö. On palgatud 2 täiskohaga kokka, kes peavad 12-tunniste vahetustega tööl käima, see tähendab, et kumbki saab 12 päeva kuus käia, et normtundide sisse jääda. Mõni kuu jääb 3 päeva üle, mõni kuu 2 ja veebruaris tuleb ilusti välja. Tööle sooviks tulla üks lisainimene, kes nendel ülejäävatel päevadel saaks tööl olla, kas siis 3, 2 või veebruaris ei peakski. Kuidas oleks teda kõige õigem tööle vormistada? Töölepinguga peab kindel tööaeg olema fikseeritud? See tähendab, et peaksin töölepingusse panema 36 tundi kuus ja kui töötabki nt 2 päeva (24 tundi) või üldse ei tööta kuus, peaksin ikka maksma 36 tunni eest iga kuu?

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Lugedes töölepingu seaduse eelnõu seletuskirja ja töölepingu seaduse käsiraamatut, võiks teoreetiliselt teha töölepingu ka konkreetselt fikseerimata koormusega, aga senine praktika seda ei toeta. Kuni asi on veel Riigikohtus läbi vaidlemata, siis isiklikult kaaluksin hoopis käsunduslepingu sõlmimist. Kuna käsundusleping ei anna töö tegijale (käsundisaajale) selliseid sotsiaalseid garantiisid nagu tööleping, siis tuleks käsunduslepingu sõnastus ja tööülesannete kirjeldus hoolikalt läbi mõelda, et vältida võimalikus hilisemas vaidluses selle töölepinguks tunnistamist. Soovitan kasutada lepingu sõlmimisel spetsialisti abi, et vähendada riske.
Õiglasi ja mõlemapoolseid huvisid arvestava lepingu sõlmimist soovides:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu