Tööõigus

Küsimus: Kas töötajal on kohustus enne tööpäeva algust töökohal olla?18.09.2012

Kas töötajal on kohustus olla töökohal enne tööpäeva algust? Näiteks tööpäev algab 7.00 ja tööandja nõuab, et ollakse kohal varem, et vajalikud arvutiprogrammid kella 7.00-ks töövalmis oleks, nende käivitamine kestab ca 5-10 min. Küsimus olukorra kohta, kus need eelnevad 5-10 minutit ei ole tasustatud, ei kuulu tööaja sisse.

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Kui kehtib nõue, et arvutid kella 7.00-ks töösoojad oleksid, siis selle nõude tagamiseks peaks Teie ametlik ja tasustatud tööpäev algama tõepoolest enne kl 7.00.
Normaalsete töösuhete juures ei tee sellises olukorras tavaliselt kumbki pool varasemast tööpäeva algusest probleemi, kui sellega kaasneb töötaja võimalus mõistlikkuse piirides reguleerida lõunapausi pikkust või tööpäeva lõpuaega.
Teie poolt püstitatud küsimus viitab teravnenud töösuhetele ja ilmselt oleks mõistlik pöörduda algpõhjuse juurde ning teise osapoolega olukord emotsioonidevabalt läbi arutada. See eeldab muidugi mõlema poole vastavat soovi.
Terve mõistuse võitu soovides:

Merike Michelson
merike@metiabi.eu
www.metiabi.eu